Polmic - FB

kalendarium konkursów (K)

A C E F G I K M N O P R S T V W X Z

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych "KROPKA"


Organizator:  Fundacja MEAKULTURA

Fundacja MEAKULTURA zaprasza do udziału w pierwszej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”.

Konkurs kierowany jest do wszystkich, którzy interesują się krytyką muzyczną - zarówno do profesjonalnych publicystów, jak i debiutantów oraz blogerów. Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury w składzie: dr Daniel Cichy (przewodniczący), Joanna Grotkowska, dr hab. Anna Chęćka-Gotkowicz, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Metz, dr Miłosz Bembinow, Mariusz Herma. Nabór zgłoszeń trwa do 25 lutego 2015 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 9 kwietnia, a uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 10 maja w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych.
 

Nagrody (statuetki i dyplom) zostaną przyznane w trzech kategoriach:
1. Nagroda Główna za najlepszy tekst o muzyce opublikowany w roku 2014 – w tej kategorii przewidziane zostały trzy równorzędne nagrody.
2. Wyróżnienia:
- dla debiutanta, czyli osoby, która nie ukończyła studiów związanych z muzyką oraz nie działa zawodowo w sferze publicystycznej;
- dla blogera, czyli osoby, która prowadzi w Internecie blog w języku polskim o tematyce muzycznej.
3. Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.
W tym roku przewidziana jest także Nagroda Redaktora Naczelnego PWM.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: http://fundacjameakultura.pl/kropka

Celem Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA” jest kształtowanie właściwych wzorców krytyki muzycznej poprzez promowanie autorytetów w tej dziedzinie oraz podniesienie poziomu krytyki, którą w popularnych mediach często zajmują się osoby niekompetentne. Organizatorzy chcą uhonorować i przybliżyć szerszej publiczności postaci ważne dla polskiej krytyki muzycznej, które często bywają niedoceniane lub po prostu nieznane poza wąskim kręgiem odbiorców.
Konkurs ma też zwrócić uwagę na młodych twórców – absolwentów kierunków związanych z dziennikarstwem muzycznym – którym często niezwykle trudno wybić się na rynku muzycznym. Może zatem stanowić doskonałe pole do zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców swoich możliwości przez najmłodsze pokolenie krytyków.
Otwarta formuła konkursu, łącząca wszystkie gatunki i style muzyczne, może przyczynić się do integracji środowiska krytyków, które, ze względu na ogromną różnorodność stylistyczną oraz niszowy charakter niektórych nurtów muzycznych, pozostaje bardzo rozproszone.
Do tej pory nie było w Polsce konkursu skierowanego do krytyków muzycznych. Wydarzenie to stanowi pierwsze tego typu pole konfrontacji i oceny pracy publicystów, którzy na co dzień sami oceniają muzyczne osiągnięcia innych. Forma konkursu może mieć zatem motywujący wpływ na twórców, których teksty będą podlegać ocenie wykwalifikowanych jurorów, a samo wydarzenie natomiast stanowi zupełnie nową jakość w krajobrazie polskiej kultury muzycznej.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


REGULAMIN
Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”
na najlepszy tekst o muzyce w danym roku kalendarzowym

§ 1 ORGANIZATORZY
Organizatorem konkursu jest Fundacja MEAKULTURA, która, od roku 2015 corocznie przyznawać będzie nagrody dla krytyków muzycznych.

§ 2 CEL
Celem konkursu jest promocja kompetentnej krytyki muzycznej, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, oraz wspieranie osób debiutujących w tej dziedzinie. Konkurs ma również zachęcać do aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej i kształtować pozytywny wizerunek krytyków muzycznych.

§3 NAGRODY
1. Organizator przewiduje przyznanie:
a) trzech równorzędnych Nagród Głównych w Konkursie na najlepszy tekst o muzyce opublikowany w danym roku kalendarzowym w Polsce, w języku polskim, przez polskiego Autora/Autorkę.
b) Nagrody Specjalnej za tekst/y o muzyce polskiej opublikowane poza granicami kraju w danym roku kalendarzowym, w innym języku niż polski. Teksty obejmować mogą pojedyncze artykuły, recenzje, całe blogi, a także regularne felietony muzyczne publikowane w prasie drukowanej lub elektronicznej. Autorka/Autor tekstu nie mogą posiadać obywatelstwa polskiego.
c) Wyróżnień:
- dla Debiutanta (osoby, która nie ukończyła studiów licencjackich bądź magisterskich związanych z muzyką oraz nie działa zawodowo w sferze publicystycznej). Przez Debiutanta rozumie się każdą Autorkę/Autora piszącego w języku polskim, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy przynależności do stowarzyszeń twórczych. Warunkiem ograniczającym udział w Konkursie jest brak publikacji danej Autorki/Autora na temat zagadnień muzycznych w czasopismach oznaczonych numerem ISSN lub publikacjach oznaczonych numerem ISBN. W przypadku wykrycia, że Autorka/Autor nie spełnia tego warunku, decyzja o przyznaniu nagrody zostanie cofnięta. To, że Autorka/Autor ma w swym dorobku publikacje niezwiązane z problematyką muzyczną, nie przekreśla Jej/Jego udziału w Konkursie.
- Wyróżnienia dla Blogera. Przez Blogera rozumie się osobę prowadzącą w Internecie przez minimum 12 miesięcy, blog w języku polskim o tematyce muzycznej, na którym pojawiło się co najmniej 12 wpisów. W przypadku bloga prowadzonego przez kilka osób oceniane będą teksty pojedynczego autora.
2. Nagrodą w konkursie będą Statuetki i Dyplomy, których powstanie ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a w wybranych przypadkach przyznawane będą nagrody pieniężne i rzeczowe.
3. Dodatkowym wyróżnieniem w Konkursie będzie przedruk wybranych artykułów na łamach czasopisma MEAKULTURA (meakultura.pl), za zgodą ich pierwszych wydawców.
4. Redakcja czasopisma i Zarząd Fundacji nawiąże także kontakt z wybranymi laureatami, w celu podjęcia współpracy dziennikarskiej lub naukowo-badawczej.
5. Nazwa nagrody, statuetka oraz znak graficzny nagrody, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu, są chronione przepisami prawnymi jako znak towarowy.

§ 4 ZGŁOSZENIA
1. Kandydatów do nagrody (wyłącznie osoby fizyczne) należy zgłaszać poprzez wysyłanie e-maila z załącznikiem zawierającym tekst na adres: kropka@fundacjameakultura.pl
2. W przypadku, w którym, Autorka/Autor tekstu nie zgłasza się sam, osoba zgłaszająca bądź podmiot zgłaszający zobowiązany jest do działania w porozumieniem z Autorką/Autorem tekstu.
3. Do konkursu może zostać zakwalifikowany tylko jeden tekst danej Autorki/Autora.
4. Do konkursu nie mogą stanąć członkowie Zarządu Fundacji MEAKULTURA, członkowie komitetu organizacyjnego konkursu oraz stali redaktorzy czasopisma o muzyce meakultura.pl.
5. Każdy artykuł powinien być opatrzony imieniem i nazwiskiem Autorki/Autora, Jej/Jego adresem, numerem telefonu, adresem mailowym, informacją o pierwszym wydaniu tekstu (jeśli takie miało miejsce).
6. Nadsyłany artykuł powinien być napisany czcionką Times New Roman 12 lub 14 z interlinią 1,5 i zapisany w formacie .doc lub .pdf. W przypadku Nagrody Specjalnej dopuszcza się także czytelny skan artykułu, zapisany w formacie .pdf lub .jpg. Publikacje powinny mieć nie mniej niż 2400 znaków ze spacjami i nie więcej niż 20000 znaków ze spacjami.
7. Tekst kandydujący do Nagrody Specjalnej powinien być napisany lub przetłumaczony na jeden z trzech języków roboczych Komisji Europejskiej (angielski, niemiecki bądź francuski).

§ 5 JURY I OCENA
1. Organizatorzy nie narzucają formy czy tematyki nadsyłanych prac, ani zakresu muzycznego, do jakiego mają się one odnosić. Może to być m.in. recenzja, felieton czy esej. Gatunek muzyczny, którego dotyczy wypowiedź, może być dowolny (muzyka klasyczna, popularna, filmowa, ludowa, itp.). W ocenie tekstów uwzględniane będą takie kryteria, jak: oryginalność ujęcia tematu, erudycja, umiejętność argumentacji, logika wywodu, komunikatywność oraz atrakcyjność języka i stylu.
2. Wstępnej kwalifikacji tekstów do konkursu dokonują wybrani członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "KROPKA", posiadający muzykologiczne bądź kulturoznawcze przygotowanie merytoryczne, wśród których muszą znaleźć się minimum dwie osoby z tytułem naukowym doktora lub doktora habilitowanego.
3. Najlepsze spośród nadesłanych prac (nie mniej niż 25% nadesłanych prac w przypadku Nagród i po 5 prac w każdej kategorii w przypadku Wyróżnień) zostaną przekazane Komisji do oceny.
4. W Komisji zasiadać będzie 7 osób, specjalizujących się w tematyce muzycznej (muzykolodzy, pracownicy uniwersyteccy, dziennikarze, managerowie, etc.).
6. Postanowienia Komisji są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.

§ 6 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Dokonując zgłoszenia, Uczestnik potwierdza, że spełnia całokształt warunków udziału w Konkursie oraz akceptuje wszystkie zasady określone w niniejszym regulaminie.
2. Uczestnicy wyrażają zgodę na wykorzystanie ich danych osobowych w związku z uczestnictwem w Konkursie.
3. Terminy zamknięcia naboru zgłoszeń, prac komisji oraz ogłoszenia wyników (wraz z rozdaniem nagród) wyznacza kalendarz stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu.

Kontakt:

Fundacja MEAKULTURA
ul. Witkiewicza 3, 44-100 Gliwice
telefon: +4832 746 5000
kropka@fundacjameakultura.pl
http://fundacjameakultura.pl/kropka

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.