Polmic - FB

indeks osób (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Roman Jabłoński,

wiolonczelista; ur. 18 września 1945, Gdańsk. Syn kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego. W 1963 ukończył Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie Romana Sucheckiego. W latach 1964-69, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, studiował w Konserwatorium w Moskwie pod kierunkiem Siergieja Syryńskiego. W latach 1971-73 kształcił się u Aldo Parisota na Yale University w New Haven w Stanach Zjednoczonych.
Jest laureatem konkursów muzycznych: w Monachium w 1968 (wyróżnienie), Gdańsku w 1970 (I nagroda z Krystyną Borucińską w kategorii muzyki kameralnej), Dallas w 1972 (I nagroda), Bordeaux w 1974 (srebrny medal).
Repertuar Romana Jabłońskiego obejmuje utwory solowe, kameralne i koncertowe od XVII wieku do współczesności (m.in. Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego, który wykonywał wielokrotnie pod dyrekcją kompozytora). W 1976 miał miejsce jego debiut w Stanach Zjednoczonych – wystąpił jako solista z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Od tego czasu koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, takimi jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Orchestra RAI Roma, Orchestra Sinfonica dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Scottish National Orchestra, ZDF Köln oraz wszystkimi orkiestrami BBC, zaś w Polsce – m.in. z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Występuje stale w duecie z Krystyną Borucińska. W latach 1974-81 był członkiem Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji zwanego Kwartetem Mistrzów (z Konstantym Andrzejem Kulką, Stefanem Kamasą i Jerzym Marchwińskim). Występował na wielu festiwalach, m.in. w Zagrzebiu, Helsinkach, Edynburgu, Londynie, Flanders, Lizbonie, Rzymie, Gandawie, Istambule, Toronto oraz na „Warszawskiej Jesieni” (1981, 1986). Dokonał wielu nagrań radiowych i dla wytwórni fonograficznych (przeszło 20 płyt).
Roman Jabłoński zajmuje się także pedagogiką. Od 1969 do 1971 wykładał w Akademii Muzycznej w Łodzi, w latach 1964-76 w Akademii Muzycznej w Gdańsku, od 1978 w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest profesorem konserwatorium w San Sebastian, Akademie für Kunst w Berlinie, Academy of Music w Manchesterze, Yale University School of Music, a także uczy na licznych kursach mistrzowskich (m.in. w Rheinsberg, Ankarze, Cleveland, Jerozolimie, Norfolf, Perth, San Sebastian, Głuchołazach).

aktualizacja: listopad 2009

dyskografia

Cresswell Cello Concerto - Continuum, CCD 1033 ()

literatura wybrana

Lebioda Marek Jabłoński Roman w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „hij”, PWM, Kraków 1993