Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Krzysztof Pełech,

gitarzysta; ur. 21 maja 1970, Wrocław. Naukę muzyki rozpoczął w dwunastym roku życia. W 1995 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem Piotra Zaleskiego. W roku akademickim 1992/93 studiował ponadto u Gordona Crosskey’a w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich znakomitości światowej gitary, jak Edmund Jurkowski, Roberto Aussel, Costas Cotsiolis, Joseph Urshalmi.
Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w 1986 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Hiszpańskiej i Latynoamerykańskiej w Krakowie, w 1989 – medal na Konkursie „Marii Canals” w Barcelonie w Hiszpanii, w 1990 – I nagrodę na Konkursie „Rene Bartoli” w Salon de Provence we Francji, w 1991 – II nagrodę na Panafrykańskim Konkursie „Grand Prix International” w Lomé w Togo, w 1991 – I nagrodę na konkursie w Villa de Laredo w Hiszpanii, w 1992 – I nagrodę na Konkursie im. Aleksandra Tansmana w Carpentras we Francji, w 1994 – II nagrodę na Great Classical Guitar Festival and Competition w Oberlin w Stanach Zjednoczonych.
Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Daje około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne, a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Republice Południowej Afryki, Egipcie, Turcji, Singapurze, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Argentynie i Chile. Ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej – na gitarę solo, dwie gitary, cztery gitary oraz klarnet i gitarę. Repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok, m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Domenico Scarlattiego, Mauro Giulianiego, Fernando Sora, Manuela Marii Ponce’a, Isaaca Albéniza, Aleksandra Tansmana, Francisco Tarregi, Rolanda Dyensa, Astora Piazzolli, Jorge Morela, Jorge Cardoso, Carlosa Guastavino, Sergio Assada, Jaime’a Zenamona. Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. Amadeus, Leopoldinum, Capella Cracoviensis, Capella Bydgostiensis, Wratislavia, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Istanbul Delvet Senfoni Orkestra, Orquestra Sinfonica do Parana – Curitiba, Wirtuozi Lwowa, Morawską Filharmonią, Berlińską Orkiestrą Festiwalową.
Współtworzy zespoły: Kris & Yarema Duo (z Jaremą Klichem – gitara klasyczna), Duo Guitarinet (z Janem Jakubem Bokunem – klarnet), Mazurtango (z Piotrem Rangno – akordeon). Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Śląska Jesień Gitarowa w Tychach, jak również na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, Francji, w Anglii, Szkocji, Czechach, Niemczech, Danii, Szwecji, Chile, Indonezji, Singapurze. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Regularnie koncertuje z Jorge Morelem, który zadedykował mu jedną ze swych kompozycji. Wspólnie z Jorge Cardoso wykonywał Suite Indiana na dwie gitary i orkiestrę kameralną. Dokonał wielu rejestracji dla radia (m.in. Polskie Radio, BBC) i telewizji (TVP 2, TV Polonia). Nagrał 13 płyt CD w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album Dua Guitarinet, zarejestrowany dla firmy DUX, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2000. W ankiecie „Gitarowy Top”, ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas”, został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym.
Krzysztof Pełech jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Gitara+” we Wrocławiu, a także inicjatorem i szefem artystycznym Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej. Jest również twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Od lutego 2009 jest autorem audycji „RAMbitna Godzina” we wrocławskim radiu RAM 89.8.
W latach 1995-2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2005 prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Krzysztof Pełech gra na strunach D’Addario EXP 45 i gitarze Zbigniewa Gnatka (Sydney A.D. 2001).

aktualizacja: listopad 2009

Strona internetowa artysty: www.pelech.art.pl

Kontakt
e-mail:
gitara@post.pl