Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Iwona Mironiuk,

pianistka; ur. 4 czerwca 1969, Białystok. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie grę na fortepianie w klasie Bronisławy Kawalla i kameralistykę pod kierunkiem Jerzego Marchwińskiego. Jako stypendystka Fundacji Kultury (1995-96) ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej u Szabolcsa Esztényi’ego. Sztukę pianistyczną doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Interpretacji u Pavla Gililova w Lubece i Rudolfa Buchbindera w Zürichu.
Brała udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Warszawskiej Jesieni, Forum Witolda Lutosławskiego, „Passage” w Warszawie, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie. W zespołach kameralnych koncertuje z takimi polskimi solistami, jak Szabolcs Esztényi, Stanisław Skoczyński, Alina Maria Mleczko, Tomasz Strahl. Od wielu lat współpracuje również z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Piwnicą Artystyczną Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza, a także z Piwnicą Artystyczną Ryszarda Ostromęckiego, grając na koncertach organizowanych przez te instytucje. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Deutsches Kammerorchester i Hiroshima Symphony Orchestra.
Ma w swoim dorobku prawykonania utworów solowych i kameralnych, m.in. Waldemara Miksy, Iwony Kisiel, Macieja Żółtowskiego, Tadeusza Wieleckiego, Hanny Kulenty, Szabolcsa Esztényiego, Anny Ignatowicz, Cartera Panna, Joe Cutlera. Dokonała wielu nagrań radiowych, zwłaszcza muzyki współczesnej. Na zamówienie firmy fonograficznej DUX nagrała monograficzną płytę z utworami na fortepian solo Zygmunta Krauzego, płytę The Garden's Gates w duecie z Szabolcsem Esztenyi, grając jego kompozycje oraz The Piano Crumbs z utworami na fortepian solo Andrzeja Kurylewicza.
Iwona Mironiuk pracuje także w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

aktualizacja: wrzesień 2009

Kontakt
e-mail:
imir@acn.waw.pl