Polmic - FB

indeks osób (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Andrzej Jasiński,

pianista i pedagog; ur. 23 października 1936, Częstochowa. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielał mu ojciec. W 1952 ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną u Stefanii Borkowskiej. Następnie, w latach 1952-59, studiował w klasie fortepianu Władysławy Markiewiczówny w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1960-61 doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Magdy Tagliaferro w Paryżu. W 1960 zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie.
Działalność koncertową rozpoczął podczas studiów. Za granicą debiutował w 1961 z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego. Koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Brazylii, Urugwaju i Japonii. Występował na festiwalach muzycznych w Słupsku, Dusznikach, Warszawie i Wrocławiu. Wraz z Józefem Stomplem grał koncerty na dwa fortepiany z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował z Kwintetem Dętym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nagrywał dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą, w tym z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji, z którą dokonał kilku nagrań archiwalnych.
Andrzej Jasiński od 1961 prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach, od 1990 na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1972-96 oraz 2003-2005 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. W latach 1979-82 prowadził również klasę fortepianu w Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Ponadto jest wykładowcą Letniej Akademii Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu, prowadzi kursy pianistyczne w „Incontri col Maestro” w Imoli we Włoszech, a także m.in. we Francji, w Holandii, Niemczech, Austrii, Japonii i Afryce Południowej. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów, zdobywców nagród na konkursach krajowych i zagranicznych – do nich należą Krystian Zimerman, Jerzy Sterczyński, Wojciech Kocyan, Krzysztof Jabłoński, Joanna Domańska, Zbigniew Raubo, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Robert Marat, Hubert Salwarowski, Dariusz Pawlas. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (Konkurs Chopinowski: 1975, 1980, 1985, 1990, 1995 – członek, 2000 i 2005 – przewodniczący), Bolzano, Brukseli, Dublinie, Fort Worth, Leeds, Monachium, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Pretorii, Seulu, Terni, Tokio, Tel Awiwie i Vercelli.
Został uhonorowany wieloma odzaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005). Otrzymał dwa tytuły doktora honoris causa – w 2006 nadał mu Senat Akademii Muzycznej w Katowicach, w 2007 – Senat Akademii Muzycznej w Warszawie.

aktualizacja: październik 2009

literatura wybrana

Filozofia uczenia Z profesorem Andrzejem Jasińskim, przewodniczącym jury ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego rozmawia Adam Wojciechowski, "Twoja Muza" 2007 nr 5, s. 76-78
Nieustanne odkrywanie piękna utworu O pianistyce polskiej z profesorem Andrzejem Jasińskim z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa rozmawia Karol Bula, "Twoja Muza" 2007 nr 1, s. 66-69