Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Szostak,

dyrygent i pedagog; ur. 10 listopada 1957, Czechowice-Dziedzice. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Studia wokalne odbyła pod kierunkiem Ireny Lewińskiej i Henryki Januszewskiej. Ukończyła także ogólnopolskie studium podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej i emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2004 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury chóralnej. W 2021 roku uzyskała nominację profesorską (profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne) z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Anna Szostak jest laureatką nagród i wyróżnień dyrygenckich, otrzymanych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1982), Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (1983 i 1986), oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Chórów „Holsatia Cantat” w Neumünster (1990).

W latach 1978-90 stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi koncertowała w kraju i za granicą. W 1990 założyła Zespół Śpiewaków Miasta Katowic „Camerata Silesia”, którego jest dyrektorem i dyrygentem. Zespół ten, złożony z solistów wokalistów, wykonuje pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, często z udziałem wybitnych solistów, zespołów i orkiestr. Wraz z Zespołem występowała na wszystkich ważniejszych estradach i festiwalach muzycznych w kraju (m.in. „Wratislavii Cantans”, „Gaude Mater” w Częstochowie, wielokrotnie podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), jak również za granicą (Parco della Musica w Rzymie, Gewandhaus w Lipsku, sali „Espace des Blancs Manteaux” w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, na Festiwalu „Ile de France” podczas tournée poprzez krainę Loary „Concerts de Noël”, Festiwalu „Aksamitna Kurtyna 2” w Lwowskiej Filharmonii).

W swoim dorobku Anna Szostak ma ponad 60 wydawnictw fonograficznych. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, wzięła udział w audycjach telewizyjnych i koncertach transmitowanych przez Europejską Unię Radiową EBU. Nagrywane pod jej dyrekcją i zgodnie z jej koncepcją płyty Cameraty Silesii honorowane są prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Np. płyta z wyborem Offertoriów i Communiones Mikołaja Zieleńskiego (wydana przez Musicon) uzyskała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk 1996 oraz Płyty Roku miesięcznika „Studio”, autorska płyta Pawła Szymańskiego (CD Accord), m.in. z utworem Lux aeterna na głosy i instrumenty (1984), otrzymała tytuł Płyty Roku 1997 „Studia” oraz Fryderyk 1997 w kategorii muzyki współczesnej, płyta z dwoma cyklami Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego (Musicon) dostała nagrodę Fryderyka 1997 w kategorii muzyki solowej, płyta z kompozycjami Henry Purcella, Johanna Sebastiana Bacha i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Musicon) nominowana była do Fryderyka 2001 w kategorii muzyki dawnej.

Poprowadziła ponad 300 prawykonań utworów twórców współczesnych takich jak Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Wiesław Cienciała, Ryszard Gabryś, Aleksander Gabryś, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Andrzej Koszewski, Justyna Kowalska-Lasoń, Zygmunt Krauze, Andrzej Krzanowski, Stanisław Krupowicz, Paweł Łukaszewski, Aleksander Nowak, Marcel Pérès, Zbigniew Preisner, Stefano Procaccioli, Bogusław Schaeffer, Przemysław Scheller, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Piotr Tabakiernik, Romuald Twardowski, Krzysztof Wołek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Agata Zubel i wielu innych. Dyrygowała również prawykonaniami utworów powstałych przed wiekami i odkrytych współcześnie.

Anna Szostak zainicjowała i zorganizowała wiele koncertów renesansowej i barokowej muzyki wokalno-instrumentalnej. Dla celów swojej działalności koncertowej i fonograficznej utworzyła kilka zespołów muzyki dawnej, złożonych z najlepszych muzyków polskich i zagranicznych. Dyrygowała takimi zespołami, jak Il Tempo i Concerto Polacco, koncertowała z Emmą Kirkby i Barbarą Schlick, występowała z Rolandem Hayrabédianem w katedrze Saint Louis des Invalides w Paryżu, a także z Peterem Hirschem w Palais des Beaux Arts w Brukseli. Współdyrygowała Trois Poèmes d’Henri Michaux Witolda Lutosławskiego, wraz z Antonim Witem, na Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Anna Szostak wykłada w Katedrze Dyrygowania i Dydaktyki Muzycznej w Instytucie Muzyki w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

W 1993 została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, w 2004 Nagrodą im. Jerzego Kurczewskiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki. W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

 

aktualizacja: 2007 (mk), 2022 (wa)