Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Elżbieta Dastych-Szwarc, flecistka i pedagog; ur. 25 marca 1939, Cieszyn. W latach 1958-62 studiowała grę na flecie w klasie Augustyna Boczka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Naukę kontynuowała w latach 1962-63 w Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie u Silvio Clericiego oraz od 1967 do 1968 w Conservatoire Royal de Musique w Brukseli pod kierunkiem Louisa Pouleta (dyplom z odznaczeniem). Uczestniczyła również w kursach muzycznych w Sienie, prowadzonych przez Severino Gazzelloniego.
W latach 1962-85 była pierwszą flecistką w Orkiestrze Teatru Wielkiego oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertowała w kraju i za granicą, występowała w Polskim Radiu oraz Telewizji Polskiej.
Repertuar artystki obejmuje zarówno muzykę barokową, klasyczną, jak i współczesną.
Od 1972 Elżbieta Dastych-Szwarc prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Warszawie, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego. Współpracuje z Liceum Muzycznym oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie. W latach 1993-94 prowadziła mistrzowską klasę fletu w Seulu. Od 2003 współpracuje z Keimyung Chopin Academy of Music w Daegu w Korei Południowej. Od wielu lat prowadzi również warsztaty i kursy fletowe, m.in. w Olsztynie, Gdańsku i Koszalinie. Zapraszana jest, z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na konsultacje do szkół muzycznych I i II stopnia na terenie całej Polski. Konsultacje łączy z wykładami na temat metodyki gry na flecie oraz zjawisk i procesów fizjologicznych, warunkujących grę i doskonalenie umiejętności techniczno-artystycznych. Bierze też udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów (Kraków, Włoszakowice, Lwów).

aktualizacja: czerwiec 2008