Polmic - FB

wykonawcy (G)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz,

klawesynistka i pianistka, ur. 23 grudnia 1974, Bytom. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu Ewy Piaseckiej (1999) oraz w klasie fortepianu Marka Drewnowskiego (2000). Wiedzę w zakresie współczesnej muzyki klawesynowej pogłębiła podczas studiów na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu pod kierunkiem wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej (2001-2003). W latach 2011-2014 odbyła studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W roku 2015 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (temat rozprawy: Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich, promotor prof. Ewa Piasecka. Swoją grę doskonaliła podczas kursów mistrzowskich, pracując z takimi artystami, jak: Elżbieta Stefańska, Leszek Kędracki, Czesław Stańczyk, Colin Tilney, Mark Kroll i Ketil Haugsand.

Była stypendystką międzynarodowych szkół i festiwali w Polsce, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jest laureatką V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Józefa Hofmanna i Ignacego Jana Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna – cykl koncertów we Francji) oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznanej przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry (2013).

Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej. Od 1993 roku z siostrą Hanną Balcerzak tworzy duet fortepianowy i klawesynowy. Jest członkinią Śląskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Towarzystwa im. Mariana Sawy.

Oprócz działalności koncertowej od 1999 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest nauczycielem gry na fortepianie i klawesynie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu; od 2011 prowadzi wykłady z wykonawstwa muzyki współczesnej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zapraszana jest również jako juror konkursów klawesynowych.

W dorobku fonograficznym klawesynistki znajdują się płyty: Cztery pory roku Antonia Vivaldiego z solistką Anną Rechlewicz (2007), Utwory klawesynowe Mariana Sawy (2011), Muzeum Muzycznie z miniaturami klawesynowymi F. Couperina, J. Ph. Rameau i  L.C. Daquina (2014), płyta doktorska z utworami na klawesyn współczesnych kompozytorów polskich (2014), a także nagrania archiwalne sesji „Musica Moderna” Akademii Muzycznej w Łodzi, polskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, NOSPR w Katowicach.
  

aktualizacja: listopad 2015 (ac)

Kontakt:
 

e-mail: aleksandragajecka@wp.pl