Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Piotr Sałajczyk,

pianista; ur. 7 stycznia 1982, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Aleksieja Maksymowa, Wiesława Szlachtę, Christophera Wynekena oraz Krystiana Zimermana. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni.

Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów (m. in. Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowego Konkursu Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti w Pianello Val Tidone).

Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Pianista wiele uwagi poświęca muzyce rzadko wykonywanej oraz współczesnej: ma na swoim koncie prawykonania muzyki najnowszej.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m. in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSOOrkiestrą Muzyki Nowej, Sinfoniettą Cracovią. Brał udział w wielu festiwalach w Polsce („Warszawska Jesień“, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego i „Chopiniana” w Warszawie, „Ars Cameralis”, „Wratislavia Cantans”, Chanterelle Festival, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal „Kwartet Śląski i jego goście“, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku) i na świecie („Aksamitna Kurtyna” we Lwowie, Lwowski Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi”, Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, Bejing Modern Music Festival w Chinach, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji, Budapesztańska Wiosna, Musique et Neige, Usedomer Musikfestival). W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą niemieckich i polskich kompozytorów. Na koncercie finałowym „Warszawskiej Jesieni” w 2011 roku wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka.

Jako kameralista współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, między innymi Urszulą Kryger, Agatą Zubel, Piotrem Pławnerem, Kwartetem Śląskim i Apollon Musagete Quartett. Był członkiem kwintetu fortepianowego Lasoń Ensemble, działającego pod patronatem miasta Mikołowa. Obecnie jest pianistą Sommerakademie Salzburg.

Jego debiut fonograficzny – płyta z ostatnimi sonatami L. van Beethovena oraz F. Schuberta, wydana przez firmę DUX w listopadzie 2011 roku - został wyróżniony tytułem „Maestro” francuskiego miesięcznika „Pianiste” (nr 72, styczeń-luty 2012). Pianista ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni CD Accord, Naxos, Haenssler, które zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą (Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, płyta miesiąca Opera Nederland, srebny medal Global Music Award). Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2. Szczególną pozycję w jego dyskografii zajmuje wydany w 2017 roku przez firmę DUX czteropłytowy album, na którym artysta zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej. Utwory na cztery ręce zostały nagrane wraz z Marią Szwajger-Kułakowską. Jest to pierwsze kompletne nagranie wydanych kompozycji tego kompozytora. Płyta Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet (CD Accord), którą nagrał z Kwartetem Sląskim, otrzymała w 2018 roku nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej "Fryderyk" w kategorii "Album roku: muzyka kameralna".

W 2017 roku Piotr Sałajczyk nominowany był do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”. W 2018 otrzymał Nagrodę Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, przyznaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

 

aktualizacja: 2018 (wa)

Strona internetowa artysty: www.salajczyk.com