Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Lilianna Zalesińska, śpiewaczka (mezzosopran); ur. 25 lutego 1978, Warszawa. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem), studiów podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (dyplom z jednogłośnym wyróżnieniem, 2008) oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. u Teresy Żylis-Gary, Marjany Lipovšek, Alfreda Burgstallera (MOZARTEUM), Raúla Giméneza (Akademie BelCanto), Claudii Eder, Heleny Łazarskiej. Otrzymała stypendium artystyczne m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Włoskiego oraz szwajcarskiej Fundacji Dr Roberta i Liny Thyll- Dürr, promującej muzyczne talenty.
Jest laureatką konkursów wokalnych w Polsce i za granicą, w tym Międzynarodowego Konkursu Opery Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy) – I nagroda, która umożliwiła artystce debiut sceniczny w roli Mathildy w spektaklu Ottone Georga Friedricha Haendla w reż. Harrego Kupfera, koprodukcja z Deutsche Oper Berlin. Występowała też m.in. w pierwszym, od 1827, wystawieniu opery Giuseppe Balducciego Boabdil – Re di Granata (partia tytułowa), bożonarodzeniowym cyklu przedstawień Jasia i Małgosi Engelberta Humperdincka w Wiedniu (podwójna rola: Matki i Czarownicy).
Repertuar Lilianny Zalesińskiej obejmuje również partie oratoryjne, kantatowe oraz muzykę kameralną – od baroku do współczesności. Śpiewała na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. podczas festiwali organizowanych przez ISCM w Wiedniu, Festival für junge zeitgenössische Musik, Komponistinnen Marathon, Jeunesse Österreich, Max Reger Tage, Rossini in Wildbad, Les Heures Romantiques, 50. Jubileuszowego Festiwalu w Łańcucie, Forum Musicum we Wrocławiu, Chanterelle Festival w Ostrowie Wielkopolskim, Kolory Polski w Łodzi, Viva il canto w Cieszynie, Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Musica Moderna w Łodzi, Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku. W 2010 wzięła udział w prawykonaniu Song of Nature Artura Zagajewskiego w Filharmonii Łódzkiej, w 2011 w Filharmonii Narodowej na koncercie inaugurującym Festiwal „Warszawska Jesień”, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Pierre-Andre Valade.
Artystka dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Radia Łódź, nagrała Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego dla Telewizji Polsat. Koncerty z jej udziałem transmitowało niemieckie radio Kultur RBB w cyklu „Talente und Karrieren” oraz Polskie Radio.
Lilianna Zalesińska tworzy duet z Piotrem Szymanowiczem (fortepian). Artyści doskonalili swoje umiejętności w Konserwatorium w Brukseli, pod kierunkiem m.in. Udo Reinemanna, Hartmuta Hoella, Rogera Vignolesa, Wolframa Riegera, Konrada Richtera, Edith Wiens, Petera Schreiera. W marcu 2011 duet zdobył I nagrodę na Konkursie dla Duetów Pieśniarskich w Köln/Sankt Augustin. Występowali na koncertach w Polsce (m.in. w ramach obchodów Roku Chopinowskiego), Austrii, Niemczech, Belgii, we Francji i w Turcji.
aktualizacja: marzec 2012
Kontakt
tel. komórkowy: (+48) 602 661 445