Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Wróbel,

pedagog, organista i animator życia muzycznego; ur. 24 kwietnia 1984, Jasło. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie organów prof. Jona Laukvika oraz Universitat für Musik w Grazu w klasie organów prof. Gunthera Rosta. Był stypendystą Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Daegu (Korea Południowa) w 2007 roku. W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, następnie stopień doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (2019).

Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.

Otrzymał nagrody podczas takich konkursów, jak Międzynarodowy Konkurs Organowy im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2005), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku (2006), Zürich Internationaler Orgelwettbewerb (2011), Miami International Organ Competition (2012, III nagroda).

Jest autorem transkrypcji na organy utworów klawesynowych, fortepianowych i orkiestrowych J.S. Bacha, F. Chopina, P. Czajkowskiego, G. Fauré, F. Liszta, S. Prokofiewa, S. Rachmaninowa, J. Sibeliusa, I. Strawińskiego. Transkrypcje utworów Liszta (Funérailles S. 173/7 (2010), Walca zapomnianego nr 1 S. 215 (2017), Sonaty fortepianowej h-moll S. 178 (2019)), G. Fauré (Après un rêve (2018)), P. Czajkowskiego (Taniec wieszczki cukrowej (2018) z baletu Dziadek do orzechów) ukazały się drukiem w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.

Do osiągnięć artysty należy również zaliczyć prawykonanie podczas koncertu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, który odbył się w ramach festiwalu „Warszawska Jesień” (2008), czterech utworów na organy solo: Witraży Barbary Kaszuby, Trans.For.My Emptiness Klaudii Pasternak, Proxima Centauri Mateusza Ryczka, Odkształcenia Jacka Sotomskiego, które utrwalone zostały na płycie „live” z koncertu wydanej przez firmę fonograficzną Musicon.

W 2019 roku na organach Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach Paweł Wróbel dokonał nagrania utworów organowych Aleksandra Karczyńskiego – płyta, wydana przez firmę Ars Sonora z Łodzi, stanowi pierwszą rejestrację fonograficzną tych kompozycji. Był redaktorem publikacji nutowej zawierającej 3 Preludia i fugi op. 5 Aleksandra Karczyńskiego (Polihymnia w Lublinie), która jest pierwszym wydaniem nutowym tychże kompozycji na podstawie rękopisu znajdującego się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

W roku 2022 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w ramach którego realizuje projekt „Zapomniana polska muzyka organowa kompozytorów XX w.”, na który składa się: publikacja nutowa 5 Fug op. 35 Aleksandra Karczyńskiego (Polihymnia w Lublinie), a także płyta, zawierająca utwory Waleriana Stysia, Franciszka Przystała, Bolesława Wallek-Walewskiego, Kazimierza Garbusińskiego.

Artysta ma w swym repertuarze komplet dzieł organowych R. Schumanna, J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka oraz wszystkie sonaty organowe A. G. Rittera.

W ramach swej działalności koncertowej występował w kraju, a także w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych.

Paweł Wróbel - razem z Ks. Michałem Olejarczykiem - pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Jako konsultant brał udział w projekcie przebudowy katedralnych organów (Bracia Rieger, 1912) przez firmę organmistrzowską „Zych” z Wołomina.

Wykłada w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a także w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie.

Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.

Oficjalna strona artysty: http://www.pawel-wrobel.com/ 

aktualizacja: 2012 (Zespół POLMIC), 2022(wa)