Polmic - FB

wykonawcy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jan Mroczek,

organista i pedagog; ur. 6 lipca 1982, Częstochowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 6 lat, a w wieku 13 lat również na organach w klasie swojego ojca, Adama Mroczka w Liceum Muzycznym w Częstochowie. W latach 2001-2006 studiował grę na organach wAkademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. Edukację muzyczną kontynuował u prof. Daniela Rotha – organisty tytularnego kościoła St. Sulpice w Paryżu, kształcąc się początkowo jako stypendysta, a następnie student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Obecnie odbywa studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Pierwsze sukcesy odniósł podczas studiów w krakowskiej uczelni, zdobywając nagrody na konkursach organowych w Rumii w 2003 roku (I nagroda) oraz Castellana Grotte rok później (II nagroda) i występując z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak: Bazylika Jasnogórska czy Kościół Mariacki w Krakowie.

Realizuje się w różnych projektach muzycznych, współpracując z wieloma artystami i zespołami, m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, chórem Collegium Cantorum Czestochowiensis oraz zespołem Barock Tune.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim muzyka francuska, a także filmowa, którą chętnie wykonuje podczas swoich recitali. Od 2005 roku realizuje swój autorski projekt „Częstochowskie Dni Muzyki Organowej”. Festiwal dotychczas gościł wielu znakomitych polskich i zagranicznych artystów. Podczas koncertów organy prezentowane są we wszystkich możliwych odsłonach (solowy recital, w zespole kameralnym, z towarzyszeniem orkiestry czy w wersji jazzowej - organy Hammonda).

Artysta prowadzi obecnie klasę organów oraz zajęcia z improwizacji i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

aktualizacja: sierpień 2012 (ai)

Strona internetowa artysty: www.janmroczek.pl