Polmic - FB

kompozytorzy (B)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z Ł

Miłosz Bembinow,

kompozytor i dyrygent; ur. 1 stycznia 1978, Warszawa. Studiował kompozycję w klasie Stanisława Moryto, uzyskując dyplom z wyróżnieniem oraz dyrygenturę symfoniczno-operową pod kierunkiem Antoniego Wita w Akademii Muzycznej Warszawie. Dwukrotnie był stypendystą Fundacji im. Józefa Elsnera, a także stypendystą Rządu Bawarskiego, dzięki któremu przebywał w Międzynarodowym Ośrodku Artystów „Villa Concordia” oraz stypendystą Ministra Kultury RP „Młoda Polska”. W latach 2007-2008 wykładał na Uniwersytecie Keimyung w Korei Południowej jako gościnny profesor kompozycji.

Jako dyrygent debiutował w wieku 16 lat. Od tamtej pory dyrygował m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, a także orkiestrami filharmonii w Jeleniej Górze, Kielcach i Koszalinie. Dokonał licznych prawykonań i nagrań utworów polskich kompozytorów. Od 2000 roku jest kierownikiem muzycznym współzałożonej przez siebie Orkiestry Kameralnej „Forum Ensemble”. W sezonie 2004/2005 był dyrygentem i kierownikiem muzycznym operetki Kraina Uśmiechu Ferenca Lehára, a w sezonie 2005/2006 dyrygentem musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

Kompozycje Miłosza Bembinowa wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Tarnowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, Międzynarodowym Conversatorium Organowym w Legnicy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Fano we Włoszech, Ogólnopolskim Festiwalu „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, Międzynarodowych Dniach Kompozytorów Krakowskich, "Poznańskiej Wiośnie Muzycznej", Warszawskich Spotkaniach Muzycznych oraz na koncertach - zarówno w Polsce (w tym wielokrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie), jak i za granicą ((w większości krajów europejskich, krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Azji). Prezentowane były przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne, a także zostały wydane na 30 płytach przez m.in. takie wytwórnie, jak: Acte Préalable, Cavalli Records, Digiton Records, DUX, Musica Sacra Edition i Soliton. Dwie spośród nich otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk 2012” w kategorii Muzyka Współczesna oraz Muzyka Chóralna i Oratoryjna. Album CD&DVD Łukaszewski i Bembinow – kolędy i pastorałki uzyskał w 2011 roku status Złotej Płyty DVD, a w roku 2013 także Platynowej Płyty DVD i Złotej Płyty CD.

Dorobek twórczy Miłosza Bembinowa obejmuje zarówno utwory kameralne, orkiestrowe i oratoryjne, jak i muzykę rozrywkową i filmową. Szczególne miejsce w twórczości kompozytora zajmuje muzyka chóralna. Jego utwory były wykonywane, m.in. przez Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Białostocki Chór Kameralny „Cantica Cantamus”, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Chór Stanowego Uniwersytetu w Kansas w Stanach Zjednoczonych, Chór Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Chór Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, Chór Akademicki UW, Chór NFM we Wrocławiu oraz toruński chór Astrolabium. 

Jest laureatem konkursów kompozytorskich: w 1996 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniów Szkół Muzycznych w Tarnowie za Sit venia verbo! na kwartet smyczkowy (1996), w tym samym roku – III nagrodę na Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za Lamento na tenor liryczny i fortepian (1996), w 1997 – nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach za opracowanie na skrzypce i chór mieszany Cichej nocy (1996) oraz I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” w Częstochowie za Veni Sancte Spiritus na chór mieszany a cappella (1996), w 2001 – wyróżnienie na Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za prochem i cieniem jesteśmy... na mezzosopran i orkiestrę kameralną (2000) i wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie za Seven Gates to Happiness na taśmę (2001). Otrzymał zamówienia kompozytorskie m.in. od festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, Conversatorium Organowego w Legnicy, Endemol-Neovision, Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, Hob-beats Percussion Duo, Centrum Myśli JP2, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sommer-Oper-Bamberg, Chóru kameralnego Katedry w Bambergu, Chóru Żeńskiego Katedry w Tarnowie „Puellaeorantes”, Jana Bokszczanina, Chóru chłopięco-męskiego Katedry w Regensburgu w Niemczech, Festiwalu Chórów Akademickich „Universitas Cantat” w Poznaniu, „Teatr Squad Form”, Fundacji ForMusic oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w ramach zamówień Instytutu Muzyki i Tańca.

Jest jednym z głównych inicjatorów festiwalu Uczniowskie Forum Muzyczne oraz Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego. W latach 2003-07 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej „Jeunesses Musicales”, a w latach 2008-09 – wicedyrektorem międzynarodowego projektu Keimyung-Chopin Academy of Music w Daegu, w Korei Południowej. Do 2011 roku był prezesem współzałożonej przez siebie w 2002 roku Fundacji Inicjatyw Artystycznych „Sfera Harmonii”. Obecnie jest m. in. pełnomocnikiem ds. kontaktów zagranicznych i prawa autorskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz przewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Od roku 2004 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

aktualizacja: czerwiec 2014 (iz) 

Strona internetowa kompozytora: www.bembinow.com

kompozycje

Trzy etiudy na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1994-95)
Stabat Mater na sopran solo i chór mieszany a cappella (1994-95)
Lamento na tenor liryczny i fortepian (1996)
Sit venia verbo! na kwartet smyczkowy (1996)
Veni Sancte Spiritus na chór mieszany a cappella (1996)
Asymptota apokalipsy instalacja wizualno-dźwiękowa na zespoły wokalne, instrumentalne i taneczne (1997)
Oratio ’97 na sopran i baryton solo, chór żeński, chór mieszany oraz zespół instrumentalny (1997)
Vulnerasti cor meum na tenor, baryton i chór mieszany a cappella (1997)
Pani Twardowska na aktora, baryton, chór oraz dwa fortepiany (1998)
Mały koncert na orkiestrę smyczkową (1998)
Cantus perforatus na wiolonczelę solo (1999)
Ave maris stella na chór mieszany a cappella (1999)
Sześć obrazów na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową (1999)
Jubilate Deo na chór mieszany a cappella (2000)
prochem i cieniem jesteśmy... na mezzosopran solo i orkiestrę kameralną (2000)
Beatus vir… na chór mieszany a cappella (2001)
Seven Gates to Happiness for tape (2001)
La Dimension du Bruit pour sons electroniques et percussion (2001)
Lux aeterna na chór mieszany i kwartet dęty blaszany (2002)
RES TUA – Rozważania o Miłości i Nienawiści na sopran, mezzosopran i baryton solo, chór żeński, zespół kameralny i orkiestrę (2002)
Mała fantazja na orkiestrę smyczkową (2003)
PoliEtiuda na klarnet, skrzypce i wiolonczelę (2004)
Muzyka do filmu krótkometrażowego Marlis w reż. Ozana Ačiktana – muz. elektroniczna (2004)
Mały szkic na saksofon i organy (2005)
Alleluja na chór żeński a cappella (2005)
Muzyka do telenoweli dokumentalnej Miasto Marzeń w reż. Jarka Ostaszkiewicza – na zespół instrumentalny (2005)
Z narodzenia Pana, Przybieżeli do Betlejem opracowania na chór i orkiestrę (2005)
Listy. Od zmierzchu do Świtu do słów Eryka Habowskiego [wersja I] na sopran i orkiestrę kameralną (2005/6)
Listy. Od zmierzchu do Świtu do słów Eryka Habowskiego [wersja II] na sopran i fortepian (2006)
Introduction to the Roads of Romanticism [wersja I] na orkiestrę kameralną (2006)
Introduction to the Roads of Romanticism [wersja II] na orkiestrę symfoniczną (2006)
Returning Sounds for Magda &Miłosz na marimbę i wibrafon (2007)
Kantata o Ciszy i Zbawieniu do słów N. Babińskiej i E. Habowskiego na mezzosopran solo, chór i orkiestrę (2007)
Introduzione maestosa na zespół dęty blaszany i perkusję (2007)
Drei Objekte in B. na instrumenty dęte drewniane, blaszane i perkusję (2007)
Beatus servus na chór mieszany a cappella (2008)
Pieśni polskie na głosy solowe, chór i orkiestrę – opracowania polskich pieśni patriotycznych (2008)
Jurgowska dziedzina oraz Hej, na Krakowskim Rynku! opracowania na chór żeński a cappella (2009)
Jubilate, Laudate... na chór żeński a cappella (2009)
Medycyna. Hymn Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do słów J. Cygana [wersja I] na tenor solo, chór i orkiestrę (2009)
Medycyna. Hymn Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do słów J. Cygana [wersja II] na chór mieszany a cappella (2009)
KOMEDitAtion na saksofon i organy (2009)
Dziecię narodzone suita kolędowa na chór żeński i kwartet smyczkowy (2010)
Regina caeli na chór mieszany a cappella (2011)
Amor vincit na mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę (2011)
Modlitwa Ave Maria na chór żeński a cappella (2012)
Muzyka do spektaklu Kordian. Reinterpretacja w reżyserii Agnieszki Baranowskiej – muz. elektroniczna (2012)
Videsut alta na baryton i perkusję (2013)
Pytania do ogrodu do słów S. Tomasika na sopran i fortepian (2014)
ShakeSpired na sekstet wokalny (2015)