Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Tadeusz Chmielewski,

pianista, kameralista i pedagog; ur. 22 listopada 1941, Wilno; zm. 17 października 2012, Warszawa. Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych. Edukację pianistyczną rozpoczął, mając 8 lat. Początkowo uczył się prywatnie, a następnie w Ludowym Instytucie Muzycznym w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej (1965). Potem doskonalił umiejętności jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem m.in. prof. Jakowa Zaka.

Brał udział w licznych konkursach i festiwalach, zdobywając pierwsze nagrody. Jako solista i kameralista występował w renomowanych salach koncertowych Europy, USA, Kanady, Ameryki Południowej i Japonii. Koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach oraz na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Przez ponad 30 lat współpracował z wybitną skrzypaczką Wandą Wiłkomirską, koncertując w kraju i za granicą oraz dokonując wielu nagrań, m.in. wszystkich dzieł skrzypcowych Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Sergiusza Prokofiewa, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Występował m.in. z Romanem Totenbergiem, Aaronem Rosandem, Vadimem Brodskym, Kają Danczowską.

Trzykrotnie otrzymał najwyższe nagrody za wykonanie partii fortepianowej podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Swoją grę utrwalił na płytach Polskich Nagrań oraz "Conneseur Society".

Wykładał w Akademii Muzycznej w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego. Był twórcą organizowanych przez Akademię dwóch konkursów fortepianowych (im. Fryderyka Chopina i Miłosza Magina) oraz inicjatorem Międzynarodowych Kursów Interpretacji Chopinowskich odbywających się od 2001 roku w Białymstoku.

Przez 25 lat pełnił funkcję kierownika Katedry Fortepianu łódzkiej uczelni. Był także dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz kierownikiem Katedry Kameralistyki.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Honorowy im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Był honorowym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Pianistów Pedagogów. W latach 1991-2001 prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

materiał nadesłany, aktualizacja: październik 2012 (ai)