Polmic - FB

wykonawcy (G)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Bogumiła Gizbert-Studnicka,

klawesynistka, animatorka życia kulturalnego i pedagog; ur. 16 marca 1949, Kraków. Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii (Belgia) w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem). Od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora Katedry Instrumentów Dawnych.

W 1974 roku zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii (Belgia).

Koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie. Brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in. w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych.

Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii. W 2003 roku nagrała Cztery Pory Roku A. Vivaldiego z Nigelem Kennedym oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej.

Jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku - "Trio Gandava" (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie.

Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja).

Od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym i twórcą dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 roku - pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowega Festiwalu "Młodzi Artyści w Krakowie", mającego na celu promocję młodych, utalentowanych artystów z różnych dziedzin sztuki.

Od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 900 koncertów w tym również spektakle operowe (Juliusz Cezar w Egipcie Haendla, La Serva Padrona Pergolesiego) i muzyczno-taneczne (Yerba-mate - światowa premiera ), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.

aktualizacja: luty 2013 (ai)

Kontakt:
 

e-mail: bogumilags@hotmail.com
tel. (+48) 608 612 373