Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Zieliński,

kompozytor i fagocista; ur. 13 maja 1983, Konin. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. Uzyskał dyplom w klasie fagotu Krzysztofa Zabłockiego (2008) oraz w klasie kompozycji Lidii Zielińskiej (2011) w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończył również Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.

Uczestniczył w kursie mistrzowskim Acanthes 2010 w Metz organizowanym przez IRCAM, uzyskując certyfikat w zakresie muzyki komputerowej (OpenMusic, Max/MSP). Brał także udział w warsztatach prowadzonych m.in. przez Beata Furrera, Tristana Muraila, Michaela Pattersona, Philla Niblocka, Zygmunta Krauze, Krzysztofa Knittla, Marka Chołoniewskiego, Włodzimierza Pawlika, Krzesimira Dębskiego.

Zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na 50. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór FUCI (2008). Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Muzyce Współczesnej w Szczecinie. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza w programie „Kultura polska na świecie” (2010).

Współpracował z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Filharmonią Kaliską. Jako fagocista orkiestry Sinfonietta Polonia koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie. Będąc członkiem an_ARCHE NewMusicEnsemble brał udział w prawykonaniach utworów kompozytorów muzyki współczesnej. Współpracował ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (projekt z wykorzystaniem live electronic). Uczestniczył jako kompozytor i wykonawca w cyklu koncertów Muzyka z prądem organizowanych przez Lidię Zielińską przy Studiu Muzyki Elektronicznej w Poznaniu. Dwie etiudy powstałe we współpracy ze studentami PWSFTViT do których stworzył muzykę i dźwięk - Aorta Bartłomieja Żmudy oraz Wehikuł światła Kamila Jaworka - były prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie (2011). Od 2011 roku jest pedagogiem w PSM I i II st. w Koninie oraz KOSM w Poznaniu.

aktualizacja: maj 2016 (wa)

kompozycje

Fuccatabile na flet i fortepian (2004)
Monolog na szczycie do słów Adriany Szymańskiej na sopran, flet, klarnet, gitarę, klawesyn i wibrafon (2006)
Odlot do słów Krystyny Rodowskiej na alt, wiolonczelę i akordeon (2006)
Khanaa ta na harfę (2006)
Vla-Ma-Da na fagot i live electronics (2007)
Tahina na taśmę (2007)
FUCI na fagot i zespół kameralny (2008)
Gelede na fortepian i perkusję (2009)
ERIS na saksofon sopranowy, klawesyn i elektronikę (2010)
Znak na fagot i live electronics (2010)
Trizna na orkiestrę symfoniczną (2010)
Romorru na fagot, kontrabas i elektronikę (2010)
Muzyka i dźwięk do Wehikułu światła (2011)
Mokosz na orkiestrę symfoniczną (2011)
Salve Regina na chór żeński (2014)
K'ien szang, 6 pieśni na sopran i fortepian do tekstów z Księgi Pieśni Konfucjusza (2014)