Polmic - FB

indeks osób (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Ewa Strusińska,

dyrygentka; ur. 19 lipca 1976, Stalowa Wola. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Zimaka - w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz pod kierunkiem prof. Bogusława Madey’a i prof. Ryszarda Dudka na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki - specjalność dyrygentura symfoniczno-operowa. W czerwcu 2005 roku ukończyła studia koncertem dyplomowym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W tym samym roku wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, a wkrótce potem na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze – instytucji, z którą nieprzerwanie współpracuje od 2006 roku.

Od tego czasu Ewa Strusińska mieszka w Wielkiej Brytanii. W latach 2008-2010 była dyrygentem asystentem Hallé Orchestra (najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju), której dyrektorem artystycznym jest Sir Marka Elder CBE. Stanowisko to pełniła jako pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii, a fakt ten został szeroko odnotowany przez prasę angielską („The Times”, „Guardian”, „The Independent”, „BBC Music Magazine”, „Gramophone”) oraz przez polskie media („Wprost”, „Przekrój”, TVN).

W swojej międzynarodowej karierze pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, takimi jak Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, The Hallé Orchestra, Bamberger Symphoniker, Hofer Symphoniker, Sinfonietta Baden, Uppsala Chamber Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Gävle Symfoniorkester, Norrlands Opera Symphony Orchestra czy Slovak Sinfonietta; a także w Polsce, m.in. orkiestrami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, NOSPR-u, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Iuventus oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Uczestniczyła w licznych międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Jerzego Salwarowskiego, Bruno Weila, Marka Stringera, Kurta Masura. W 2008 roku została wybrana przez London Symphony Orchestra jako jeden z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Valerego Gergieva, a w 2010 roku współpracowała z Royal Ballet w Covent Garden.

Posiada w repertuarze wiele dzieł operowych, które wykonywała m.in. na Buxton Opera Festival, w Royal Northern College of Music oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym w latach 2011-2013 współpracowała w charakterze dyrygenta asystenta Opery Narodowej oraz Polskiego Baletu Narodowego.

Laureatka nagrody Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w St. Petersburgu (2000), finalistka i laureatka prestiżowego II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu (2007).

W uznaniu dorobku zawodowego w 2009 roku artystka otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli.

Od sezonu artystycznego 2013/14 Ewa Strusińska pełni funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

aktualizacja: lipiec 2013 (ai)