Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Ewa Strusińska,

dyrygentka; ur. 19 lipca 1976, Stalowa Wola. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Zimaka - w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz pod kierunkiem prof. Bogusława Madey’a i prof. Ryszarda Dudka na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki - specjalność dyrygentura symfoniczno-operowa. W czerwcu 2005 roku ukończyła studia koncertem dyplomowym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.

Uczestniczyła w licznych międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Jerzego Salwarowskiego, Bruno Weila, Marka Stringera, Kurta Masura. W 2008 roku została wybrana przez London Symphony Orchestra jako jeden z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Walerija Giergijewa.

Została laureatką nagrody Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Petersburgu (2000) oraz laureatką II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu (2007).

W 2005 roku wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, w 2006 - na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze – instytucji, z którą nadal współpracuje. Od tego czasu pracuje w Wielkiej Brytanii.

W latach 2008-2010 była dyrygentem asystentem Hallé Orchestra (najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju). Takie stanowisko objęła jako pierwsza kobieta w historii Zjednoczonego Królestwa (fakt ten został odnotowany w „The Times”, „Guardian”, „The Independent”, „BBC Music Magazine”, „Gramophone”) oraz przez polskie media („Wprost”, „Przekrój”, TVN). W 2010 roku współpracowała z Royal Ballet w Covent Garden. Z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie w latach 2011-2013 współpracowała w charakterze dyrygenta asystenta. W sezonach artystycznychych 2013 - 2016 Ewa Strusińska pełniła funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. Obecnie jest dyrektorem muzycznym i dyrygentem Neue Lausitzer Philharmonie.

Rozwijając międzynarodową karierę pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, takimi jak Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, The Hallé Orchestra, Bamberger Symphoniker, Magdeburgische Philharmonie, Neue Lausitzer Philharmonie, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, Jenaer Philharmonie, Hofer Symphoniker, Sønderjyllands Symfoniorkester, Sinfonietta Baden, Uppsala Chamber Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Gävle Symfoniorkester, Norrlands Opera Symphony Orchestra, Norddeutsche Philharmonie Rostock i Slovak Sinfonietta. W Polsce dyrygowała większością orkiestr symfonicznych, w tym orkiestrami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, NOSPR-u, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Iuventus oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

W uznaniu dorobku zawodowego w 2009 roku Ewa Strusińska otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli.

aktualizacja: 2013 (ai), 2021 (wa)

Oficjalna strona artystki: http://ewastrusinska.com/pl/