Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Hanna Balcerzak,

klawesynistka, pianistka; ur. 23 grudnia 1974, Bytom. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w klasie Stefanii Muszyńskiej w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. Kontynuowała ją pod kierunkiem Barbary Stankiewicz w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego (1999) i w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego (2000).

Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą, współpracując ze znakomitymi artystami, takimi jak: Maggie Cole, Emma Kirkby, Elena Riu, Colin Tilney, Ketil Haugsand, Naum Sztarkmann.

Jest laureatką nagrody głównej V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie, stypendystką Fundacji im. Józefa Hofmanna, Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii i The Ringve Museum w Norwegii.

Artystka współpracowała z cenionymi orkiestrami, takimi jak: NOSPR w Katowicach, Cameratą Impuls, Śląską Orkiestrą KameralnąOrkiestrą Muzyki Nowej. Występuje podczas prestiżowych festiwali, m.in.: St.Olav Festival w Norwegii, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Gliwicki Festiwal Bachowski, Muzyka w zabytkowych Kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego, Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce, Niemczech, Francji, Norwegii, Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych.

W jej dorobku fonograficznym znajduje się płyta Composizioni di perla, wydana w 2015 roku przez Stowarzyszenie Gorczycki.pl. Album obejmuje utwory klawesynowe mistrzów baroku: Jana Sebastiana Bacha (Koncert D-dur BWV 972, Concerto nach Italienischem Gusto BWV 971, Koncert d-moll BWV 974), Domenica Scarlattiego (Sonata A-dur L 495, Sonata d-moll L 413, Sonata d-moll L 422, Fuga g-moll „Kocia Fuga” L499) oraz Antonia Solera (Fandango R.146). 

Od 1992 roku tworzy duet fortepianowy i klawesynowy z siostrą Aleksandrą Gajecką-Antosiewicz, który zadebiutował wykonaniem Koncertu na dwa fortepiany Es-dur W. A. Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Zespół doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem znakomitego pianisty Marka Drewnowskiego, a przygotowane przez niego projekty koncertów spotkały się z zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą. W dorobku duetu znajdują się nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Artystki współpracują także z czołowymi kompozytorami muzyki współczesnej, wzbogacając swój repertuar o pozycje muzyki najnowszej. 
 

aktualizacja: styczeń 2016 (ac)

 Strona internetowa artystki: www.hannabalcerzak.com