Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Scheller,

(z d. Trefon), harfistka; ur. 23 maja 1989, Cieszyn. Naukę gry na harfie rozpoczęła w wieku 9 lat u Ewy Jaślar-Walickiej. W roku 2008 ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem studia I i II st. w klasie harfy prof. Helgi Storck na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra sztuki. Obecnie odbywa studia doktoranckie na tejże uczelni.

Doświadczenia interpretacyjne poszerzała na lekcjach mistrzowskich, m.in. u Jany Bouskovej, Susan McDonald, Elżbiety M. Szmyt, Isabelle Moretti, Joanny Kozielskiej, Anny Sikorzak-Olek, Agnieszki Gralak, Krzysztofa Waloszczyka, Emmanuela Ceysson.

Swój pierwszy poważny debiut datuje na rok 2001, gdy wystąpiła na Polsko-Niemieckim Sympozjum Harfowym w Krakowie, a rok później w wieku 14 lat wykonała partię solową w Koncercie B-dur G.F. Haendla z towarzyszeniem Kameralnej Orkiestry Filharmonii Ślaskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. W 2004 roku reprezentowała Polskę na Europejskiem Kongresie Harfowym w Lyonie we Francji, występując na koncercie "Młode Talenty Europy". W roku 2007 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkakrotnie nagrywała programy dla Programu 1 oraz 3 Telewizji Polskiej.

Jest laureatką konkursów krajowych i zagranicznych: w 2004 roku zdobyła II nagrodę na Ogólnopolskich przesłuchaniach harfowych, w listopadzie 2005 roku – I nagrodę na I Ogólnopolskim konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie oraz nagrodę specjalną za interpretację muzyki współczesnej, w marcu 2012 roku została laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. Franza Jozefa Reinla w Wiedniu.

Brała udział w wielu festiwalach, m.in: "Harfove Dny" w Ostrawie, czterech Międzynarodowych Festiwalach Harfowych w Katowicach, Międzynarodowych Barokowych Dniach Harfy w Katowicach, "Warszawska Jesień", Student Art Festival w Katowicach, "Karol Szymanowski i Muzyka Jego Czasów" w Katowicach, „Sacrum Profanum” w Krakowie, „Janáčkův máj” w Ostrawie, „Verba Sacra” w Bielsku-Białej.

Współpracuje również z wieloma orkiestrami, m.in.: European Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Miasta Tychy AUKSO, czy Alarm Will Sound (USA).

aktualizacja: wrzesień 2015 (ai)

Strona internetowa artystki: www.scheller.com.pl