Polmic - FB

indeks osób (T)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Piotr Tabakiernik,

kompozytor; ur. 9 września 1986, Tychy. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa kompozycji Stanisława Moryty). Kształcił się również u Szábolcsa Esztényiego w zakresie improwizacji. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, w tym I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (2012) oraz III nagrody ex aequo na XIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytoskim im. Kazimierza Serockiego (2013).

Jego utwory wykonywane były w kraju, w ramach festiwali takich, jak „Warszawska Jesień”, „Musica Sacra”, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku, Festiwal 7 Nurtów i Koncert 7 Premier (Jubileusz 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich) oraz za granicą: w Wielkiej Brytanii (w Trinity College of Music w Londynie – zamówienie w ramach projektu Polish Contemporary Music for Cello, pod auspicjami Polish Cultural Institute in London oraz Joan Greenfiels Trust), we Włoszech (w Sale Apollinee del Teatro La Fenice, Wenecja – zamówienie Festiwalu "Agimus Venezia"). Jest twórcą performansów i happeningów (Bösendorfer PROJECT, Feedback, Tak zwana ludzkość w obłędzie).

Od 2005 roku współpracuje z Igorem Gorzkowskim oraz Studiem Teatralnym Koło, będąc autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych, m.in.: Spacerowicz, Żółta Strzała, Starucha (spektakl Teatru Ochoty w Warszawie), Burza, Kalino malino, czerwona jagodo, Wariat i zakonnica, Rewizor (spektakle Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz Zaćmienie (spektakl Teatru Zagłębia w Sosnowcu). W 2007 roku film Der Kloane/The Runt z jego muzyką znalazł się w finale międzynarodowego konkursu European Talent Competition: Screening.

Jego zainteresowania kompozytorskie skupiają się wokół mikrotonowości i spektralizmu oraz zjawisk z zakresu muzykologii kognitywnej.

aktualizacja: listopad 2016 (ab)

kompozycje

burst suppression na wielką orkiestrę i warstwę elektroniczną (2010)
transcendental etudes na kwartet smyczkowy (2011)
paroles gelées na flet basowy i fortepian (2012)
piano concerto user’s guide na fortepian i orkiestrę (2012)
feldman’s lens I/II/III na fortepian, czelestę i komputer (2013)
sumpiqo na kwartet smyczkowy, perkusję i 8-kanałową projekcję dźwięku (2013)
šeg na wiolonczelę i akordeon (2014)
WAM-iationen na akordeon solo (2015)
ἀπόπτωσις (apoptōsis) na sekstet wokalny do słów W. Szekspira (2015)
toutur thrœu (rytuał słyszenia) na wiolonczelę i zespół (2016)
Symphonic Piece na orkiestrę (2017)
Monachomachia, teatr muzyczny (2017)