Polmic - FB

indeks osób (H)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Hruszwicki,

dyrygent, śpiewak i pedagog; ur. 26 maja 1952, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krystyny Szczepańskiej. Uczestniczył w seminariach w Polsce i za granicą, poświęconych emisji głosu, dyrygenturze i pedagogice, m.in. w Niemczech (Weimar, Stuttgart), na Węgrzech (Kecskemét – Instytut Z. Kodálya), w Wielkiej Brytanii (Oakham, Leicester), w Holandii (Utrecht), w Czechach i Estonii.

Jako śpiewak występował w Zespole "Ars Antiqua" i Chórze Opery Narodowej. Koncertował jako solista, wykonując repertuar pieśniarski i oratoryjny (Filharmonia Narodowa w Warszawie, Krajowe Biuro Koncertowe, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i inne).

Jako pedagog prowadzi od 1990 roku autorski przedmiot "Klasa Kameralistyki Wokalnej" w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim.

W latach 1991-2020 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie. W 2000 roku założył również zespół solistów "Recital Ensemble".

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu i International Kodály Society.

aktualizacja: 2014 (ai), 2022 (wa)