Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Michał Kulenty,

kompozytor i multiinstrumentalista (saksofony, fortepian, flet, klarnet, instrumenty ludowe); ur. 3 marca 1956, Warszawa; zm. 3 stycznia 2017, Warszawa. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim (filologia polska) i Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu.

Jako instrumentalista współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i z chórami i orkiestrami wykonującymi muzykę sakralną oraz big bandami i combami jazzowymi. Brał udział w festiwalach muzyki współczesnej i jazzowej. Koncertował w wielu krajach, m.in. w Japonii z wybitnym wiolonczelistą Yo-Yo Ma, w ramach projektu „Silk Road”. Był nazywany przez krytyków „Poetą saksofonu, polskim Garbarkiem".

Kilka lat pracował w Biurze Programowym Polskiego Radia, był doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych. Komponował też muzykę teatralną i filmową.

Prowadził ożywioną działalność pedagogiczną.

Jego dorobek fonograficzny obejmuje ponad 40 płyt LP i CD. Jako lider kwartetu występującego w składzie: Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela, Wojciech Malina Kowalewski nagrał dwie płyty autorskie: Polska (1990) i Głos na rozstaju (1996). W 2006 roku ukazał się album Przesłanie, zrealizowany z pianistą Marcinem Maseckim. Ostatni album Dusza w uszach, nagrany z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina, ukazał się w 2016 roku. Współpracował też z zespołem Trebunie Tutki, z pianistą Włodkiem Pawlikiem (przy muzyce do filmu Ptaki) oraz z wibrafonistą i kompozytorem Jerzym Milianem.

Był członkiem takich organizacji jak: ZAiKS, PSJ, SPAM, STOART, Rada Naukowa Fundacji dla Warszawy. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015), Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016).

 

aktualizacja: styczeń 2017 (wa)

Strona internetowa artysty: www.mkulenty.kdm.pl

dyskografia

Polska (1990)
Głos na rozstaju (1996)
Impresje (2003)
Przesłanie [z Marcinem Maseckim] (2006)
Dusza w uszach (2016)