Polmic - FB

kompozytorzy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Michał Jurkiewicz,

kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny; ur. 27 września 1980, Rzeszów. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia oraz Liceum Muzyczne w Rzeszowie. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (2005).

W latach 90-tych XX w. był członkiem grupy Po godzinach. Poźniej, w okresie studiów, akompaniował krakowskiemu Kwartetowi Okazjonalemu oraz występował z zespołem Joanny Słowińskiej. Na przestrzeni lat współpracował z takimi artystami, jak: Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Hanna Banaszak, Grażyna Łobaszewska, Kuba Badach, Dorota Miśkiewicz, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska.

Pracował ponadto jako kierownik wielu koncertów i programów telewizyjnych, jak np. Koncert Papieski w Wadowicach (2004), Festiwal im. Marka Grechuty w Krakowie, Festiwal Piosenki Studenckiej (2005).

Od 2005 roku koncertuje z zespołami Grzegorza Turnaua, Jacka Królika, Piotra Nalepy i Anny Serafińskiej. Bierze udział w licznych nagraniach jako muzyk sesyjny.

Jest pomysłodawcą i kierownikiem grupy muzycznej Śrubki. W 2010 roku ukazał się debiutancki album zespołu pod tym samym tytułem, a w maju 2012 - kolejny, pt. Gra mandolina.

W instrumentalnej twórczości Michała Jurkiewicza słychać nawiązania do stylu muzyki filmowej i jazzu. Istotne miejsce w jego dorobku zajmują kompozycje dla dzieci. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, powstało pięć jego utworów: musical Bajka o jazzie (2013), operetka dla dzieci na głosy i orkiestrę kameralną W Królestwie Muzyki (2016), suita Fidelitas (2017), balet Brzydkie kaczątko i Vigilamus - Oratorium Kalwaryjskie (2019). Zajmuje się także aranżacją. Jest m.in. autorem aranżacji na płycie Ewa Bem, Grzegorz Turnau oraz dzieci śpiewają Astrid Lindgren (2009), a także aranżacji orkiestrowej Symfonii Wiosennej autorstwa Jarka Śmietany, której premiera miała miejsce w 2009 w katowickiej auli NOSPR.

aktualizacja: 2013 (md), 2021 (wa)

kompozycje

Bajka o jazzie, musical (2013)
W Królestwie Muzyki, operetka dla dzieci na głosy i orkiestrę kameralną (2016)
Fidelitas – Suita Lubelska, musical (2017)
Brzydkie kaczątko, balet (2019)
Vigilamus - Oratorium Kalwaryjskie na orkiestrę kameralną, chór i solistów (sopran, tenor, baryton) (2019)