Polmic - FB

indeks osób (T)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Tomaszewski,

pianista, kompozytor, aranżer; ur. 10 czerwca 1983, Gostynin. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem na dwóch kierunkach: fortepian (2002-2006) oraz kompozycja i aranżacja (2002-2007).

Od 2007 wykłada w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi zespoły instrumentalne oraz zajęcia z fortepianu, kompozycji i aranżacji, big-bandu, harmonii jazzowej, analizy improwizacji i stylów. W 2013 roku nadano mu stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, specjalność fortepian. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w tejże Akademii.

Od czasu studiów kieruje własnym zespołem jazzowym Pawel Tomaszewski Trio z Andrzejem Święsem (kontrabas) oraz Pawłem Dobrowolskim (perkusja). Stworzył także inne zespoły autorskie: The Gentlemen (z organami Hammonda), duet Myrczek & Tomaszewski. Był kierownikiem muzycznym zespołów przy wydarzeniach kulturalnych, takich jak Koryfeusz Muzyki Polskiej (2012), podczas gali wręczenia nagród Laury Umiejętności i Kompetencji (2014).

Jest członkiem Kwartetu Jarosława Śmietany. Z tym zespołem występował m. in. w Niemczech, Belgii, Francji, Anglii, Szkocji, Rumunii, Rosji, na Białorusi, Litwie, w Gruzji i Wietnamie. W roku 2011 wziął udział w projekcie Chopin For 5 Grand Pianos Sławomira Jaskułkego, z którym koncertował w Singapurze i w Chinach. Jest również uczestnikiem Kwartetu Grzegorza Nagórskiego oraz zespołu Adama Bałdycha Imaginary Quartet.

Paweł Tomaszewski jest laureatem nagrody indywidualnej dwóch edycji festiwalu "Jazz Nad Odrą" we Wrocławiu (2003 i 2004). Zdobył również wiele nagród ze swoim zespołem Tomaszewski Trio, m. in.: I nagrodę konkursu przy Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2005), Grand Prix oraz nagrodę Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (2005), Grand Prix konkursu Lotos Jazz Festival "Bielska Zadymka Jazzowa" w Bielsku-Białej (2006). Otrzymał również nagrody, grając z innymi zespołami: I nagrodę Przeglądu Zespołów Jazzowych w Radomiu z zespołem The Quartet (2003) i Grand Prix Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze z Kwintetem Patrycjusza Gruszeckiego (2006). W 2009 roku uczestniczył jako pianista w nagraniu płyty Kwartetu Grzegorza Nagórskiego, która otrzymała prestiżową nagrodę – Fryderyk 2009 za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Dwie płyty z jego udziałem były nominowane do nagrody Fryderyk 2012: Grzegorz Nagorski Quartet Over and Over w kategorii Jazzowy Album Roku oraz Marta Król The First Look w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W 2014 wcielił się w rolę oceniającego – został przewodniczącym jury konkursu podczas festiwalu „Jazz na Wsi”.

Komponuje głównie na potrzeby swoich projektów autorskich. Jako aranżer współpracował z Jarosławem Śmietaną i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Ewą Urygą na potrzeby nagrania płyty Jedno Spojrzenie z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Krzysztofem Popkiem i kwintetem smyczkowym oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Jego utwór Symphony of the Galaxies na kwintet jazzowy oraz orkiestrę smyczkową powstał na zamówienie festiwalu Jazz Jamboree w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Utwór miał premierę w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w 2013.

Współpracował z takimi artystami, jak: Maria Schneider, Nigel Kennedy, Rick Margitza, Eric Marienthal, Dean Brown, Larry Coryell, Mack Goldsbury, Z-Star, Xantone Blacq, Otto Williams, Troy Miller, Judy Bady, Ed Neumeister, Steve Logan, Yaron Stavi, Frank Parker, Josh Lawrence, Jacques Seguin, Brian Fentress, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski, Sławomir Jaskułke, Karen Edwards, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak, Mika Urbaniak, Bill Neal, Wojciech Karolak, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Monika Brodka, Ryszard Rynkowski, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Eryk Kulm, Marita Albán Juárez, Anna Gadt, Stanisław Fijałkowski.
Brał udział w nagraniu muzyki do filmów: Closer To The Moon francuskiego kompozytora Laurent Couson’a, w reżyserii Nae Caranfil oraz Układ Zamknięty z muzyką kanadyjskiego kompozytora Shane’a Harvey, w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.
Od 2015 jest członkiem Rady Akademii ZPAV-u przyznającej nagrody „Fryderyk” w sekcji muzyki jazzowej.

aktualizacja: marzec 2016 (wa)

kompozycje

Symphony of the Galaxies na kwintet jazzowy oraz orkiestrę smyczkową (2013)
Polish jazz symphony na orkiestrę symfoniczną i big-band (2015)