Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Tomasz Manderla,

skrzypek, performer i kompozytor; ur. 13 maja 1977, Rybnik. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w specjalizacji instrumentalistyka.

Jako skrzypek wykonuje muzykę baroku oraz współczesną, zwłaszcza kompozytorów śląskich. Jest współzałożycielem stowarzyszenia artystycznego "il Sospiro" (obecnie "Uwagi wARTe"). Pracuje również jako nauczyciel gry na skrzypcach.

Jednocześnie zajmuje się muzyką elektroakustyczną i elektroniczną, kontrolerami Midi/OSC i sensoryką oraz syntezą analogową. Fascynacje improwizacją, przetwarzaniem dźwięków organicznych w czasie rzeczywistym, najnowszą technologią oraz sonorystycznymi możliwościami komputera stanowią dla niego bazę do tworzenia muzycznych kolaży i komprowizacji. Swoją muzykę łączy z multimediami, teatrem, tańcem oraz poezją. Jest twórcą i współtwórcą muzyki do opowiadania S. Kinga Pokój 1408, niemego filmu Haxan B. Christensena, widowiska muzyczno-tanecznego To nie koniec świata na podstawie wierszy Cz. Miłosza, Mamromironczenie na podstawie twórczości M. Białoszewskiego, Oko Trę do wiersza J. Tuwima, elektroniki w Bestiarium Fortune Square na orkiestrę symfoniczną, solistów i elektronikę Aleksandra Gabrysia oraz wiele innych.

Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu muzyki elektronicznej, modularnych syntezatorów oraz zastosowania ogólnodostępnych elektronicznych "gadżetów" jako elementów interaktywnych systemów dźwiękowych.

W roku 2012 zdobył główną nagrodę za kompozycję elektroniczną w konkursie Programu 2 Polskiego Radia "Świat cyfry, świat muzyki".

aktualizacja: styczeń 2014 (mkk)