Polmic - FB

kompozytorzy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Joachim Mencel,

pianista, kompozytor, wykładowca i producent muzyczny; ur. 1 stycznia 1966, Kluczbork. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jest współtwórcą grupy New Life'm. Grał także w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha, Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym (CD All about Spring, Colorado, Live in Fort Andross). Występował także z wieloma cenionymi muzykami takimi, jak m.in. Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarek Śmietana, Marcin Pospieszalski. Koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk i Azji, przede wszystkim z autorskim projektem jmTrio (CD Interludium).

Jako ceniony aranżer muzyki wokalnej m.in. pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (CD Kakadu), Mieczysława Szcześniaka, Niny Stiller, Anny Marii Jopek, Kaissy. Jest także autorem muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. W 2006 roku skomponował kantatę jazzową Miłość mi wszystko wyjaśniła do tekstów Karola Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów, a na zamówienie Fundacji Kościelskich stworzył literacko-muzyczny projekt El Greco. W 2009 roku napisał oratorium Transitus o życiu i śmierci św. Franciszka na orkiestrę, chór mieszany, chór dziecięcy i solistów z towarzyszeniem sekcji rytmicznej.

aktualizacja: styczeń 2014 (mkk, ai)

Strona internetowa artysty: www.joachimmencel.com

kompozycje

Miłość mi wszystko wyjaśniła kantata jazzowa do tekstów Karola Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów (2006)
El Greco projekt literacko-muzyczny (2006)
Transitus o życiu i śmierci św. Franciszka oratorium na solistów, chór dziecięcy i mieszany oraz orkiestrę z towarzyszeniem sekcji rytmicznej (2009)