Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Katarzyna Budnik-Gałązka,

altowiolistka, ur. 26 sierpnia 1985, Hajnówka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Obecnie wykłada na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.

Występuje solo i w zespołach kameralnych, a od lutego 2014 roku pełni również funkcję lidera sekcji altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Jako solistka koncertowała z takimi orkiestrami jak Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Münchener Kammerorchester, Potsdamer Kammerakademie, Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Jako kameralistka współpracuje m. in. ze skrzypkami Anną Marią Staśkiewicz, Jakubem Jakowiczem i Januszem Wawrowskim, wiolonczelistami Rafałem Kwiatkowskim i Marcinem Zdunikiem, pianistą Nelsonem Goernerem i Piotrem Kopczyńskim oraz sopranistką Olgą Pasiecznik. Występowała podczas wielu renomowanych festiwali, m.in. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera) czy BBC Proms w Londynie. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, w trakcie którego grała z takimi muzykami jak Gidon Kremer, Tatjana Grindenko, Yuri Bashmet i Frans Helmerson.

W listopadzie 2013 roku ukazała się solowa płyta artystki Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. We wrześniu tego samego roku została laureatką 3. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda) , Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Suity na altówkę solo Maxa Regera) oraz IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda oraz Nagroda Specjalna). Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była również stypendystką programu "Młoda Polska". W 2013 roku została nominowana do "Paszportów Polityki".

Strona internetowa o artystce: www.muzyczneaspiracje.pl/artysci/katarzyna-budnik-galazka

aktualizacja: grudzień 2014 (ab)