Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Paweł Zagańczyk,

akordeonista, kompozytor i pedagog; ur. 6 grudnia 1984, Żuromin. W roku 2009 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni obecnie funkcję asystenta.

Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych, m.in. zajął II miejsce w Mławskim Festiwalu Akordeonowym (2002), dwukrotnie II miejsce na Międzynarodowy m Konkursie Akordeonowym w Popradzie na Słowacji (2005 i 2007), IV miejsce (wyróżnienie) na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2007), III miejsce na Mławskim Festiwalu Akordeonowym (2008), II miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego (2008) i I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku (2009).

Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Wśród dyrygentów, pod batutą których koncertował, są: Michał Nesterowicz, Maja Metelska, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz czy Janusz Przybylski. W swoim dorobku ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców, jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz.

Jest również wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska).

Paweł Zagańczyk znany jest także jako animator życia muzycznego. Zajmuje się m.in. organizacją festiwalu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, którego VII edycja odbyła się w grudniu 2014 roku.

W ostatnim czasie dużo uwagi poświecił tangu. Nagrał solową płytę pt. Tango, ukazującą ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Jego praca doktorska również przedstawia m.in. historię tanga.

Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.

Wśród ważnych nagród, które otrzymał za swoją działalność artystyczną, należy wymienić: Pomorską Nadzieję Artystyczną, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

aktualizacja: marzec 2015 (ai)

Strona internetowa artysty: www.pawelzaganczyk.com