Polmic - FB

wykonawcy (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Ariel Ludwiczak,
dyrygent, akordeonista; ur. 2 lipca 1985, Reszel. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie akordeonu Krzysztofa Olczaka oraz Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki (specjalność: dyrygentura symfoniczno-operowa) w klasie Wojciecha Rajskiego w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W 2009 roku był stypendystą programu „Socrates-Erasmus” i Association of Baltic Academies of Music w Tallinie, w ramach którego doskonalił swoje umiejętności w zakresie interpretacji oraz wykonawstwa muzyki współczesnej.
W 2011 roku rozpoczął współpracę z gdańską orkiestrą symfoniczną Sinfonietta Consonus, z którą zrealizował nagranie Symphonic Theater of Dreams zawierające symfoniczne interpretacje ikony amerykańskiej muzyki rockowej - zespołu Dream Theater. Nagrał także muzykę Michała Mierzejewskiego do filmu Kto jest zły w reżyserii Radosława Mroczka. Od 2012 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej Ariela Ludwiczaka, młodego trójmiejskiego zespołu, złożonego z utalentowanych muzyków, który coraz pewniej zaznacza swą obecność w życiu kulturalnym Pomorza uczestnicząc m.in. w Bałtyckim Festiwalu Nauki, Koncertach Promenadowych w Gdyni i Wieczorach Muzycznych organizowanych w Kościele św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Artysta wielokrotnie prowadził i prawykonał utwory młodych współczesnych kompozytorów, m.in. Ubi est Deus na orkiestrę symfoniczną oraz chór mieszany Artura Krauzego, Wielki Walc Michała Ciesielskiego, Schizofrenię Michała Mierzejewskiego czy Ego dormio et cor meum vigilat Bryana Christiana.
Ariel Ludwiczak występował dotychczas na scenach Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Leśnej w Sopocie współpracując z takimi artystami i zespołami, jak Alicja Węgorzewska, Gaba Kulka, Andrzej Jagodziński Trio, Wojciech Staroniewicz, Irek Wojtczak, Marcin Wyrostek, Elbląska Orkiestra Kameralna, Polska Filharmonia Kameralna Sopot czy Akademicka Orkiestra Symfoniczna.
W 2011 roku rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot w charakterze koordynatora artystycznego, w ramach której uczestniczył m.in. w przygotowaniach do widowiska multimedialnego w reż. R. Florczaka i A. Grucy z okazji otwarcia Opery Leśnej w Sopocie (2012) jako asystent Wojciecha Rajskiego oraz w nagraniu Koncertów skrzypcowych Jacquesa Loussiera w wykonaniu Adama Kosteckiego oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, zrealizowanym dla wytwórni Naxos. W sezonie artystycznym 2014/15 odbywa w sopockiej orkiestrze rezydencję jako dyrygent w ramach programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 
aktualizacja: kwiecień 2015 (ab)