Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marek Mietelski,

pianista i pedagog; ur. 27 lutego 1933, Kraków. Studia pianistyczne ukończył dyplomem w klasie fortepianu prof. Jana Hoffmana w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1962 roku.

Jeszcze będąc studentem, w 1960 roku podjął pracę jako pedagog w Państwowym Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Zaraz po studiach rozpoczął współpracę z Zespołem MW 2, zostając jego członkiem.

Był stypendystą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji (1972), doskonaląc swoje umiejętności pianistyczne u Claude Helffera w Paryżu oraz u Aloysa Kontarsky'ego jako stypendysta Międzynarodowego Instytutu Muzycznego w Darmstadt (Niemcy) podczas Wakacyjnych Kursów Muzyki Współczesnej (1974).

Występował na koncertach jako solista (również z towarzyszeniem orkiestr) lub kameralista, najczęściej z repertuarem muzyki współczesnej w Zespole MW 2, którego był członkiem od chwili jego założenia (1962). Wraz z MW 2 został laureatem Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Wykonawców Muzyki Współczesnej w Utrechcie (Holandia, 1965), a także odznaczony został Medalem Honorowym Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich (1973) za szczególne zasługi w propagowaniu polskiej muzyki współczesnej. Brał udział w ponad 500 koncertach i blisko 100 festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. "Warszawska Jesień" (wielokrotnie), Muzički Biennale Zagreb (1967, 1973), Holland Festival (1973), Festival d`Avignon (1973), Festival of Arts Shiraz-Persepolis (Iran, 1976), Festival of Luzern (1980), festiwale Société Internationale de la Musique Contemporaine w różnych krajach, Festival of Athens (1979), Primer Foro Internacional de la Música Nueva (Meksyk, 1979), Multi-Art Festival (Seul, Korea Płd. - 2000). Ma na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych oraz szereg nagrań radiowych, telewizyjnych, płytowych i filmowych. Brał udział jako wykładowca w kursach interpretacji muzyki współczesnej w kraju i za granicą, zasiadał w jury konkursów krajowych oraz międzynarodowych.

Pracował w Akademii Muzycznej w Krakowie od 1977 roku, a w Katedrze Interpretacji Muzyki Współczesnej (potem Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu) od początku jej istnienia (tj. od 1990 roku), w tym jako profesor od 1998 roku do końca roku akademickiego 2012/13.

Jest byłym więźniem politycznym. Na początku lat 50. uwięziony został na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie za działalność polityczną w podziemnej organizacji niepodległościowej. Po unieważnieniu wyroku w 1992 roku posiada nadany mu przez Instytut Pamięci Narodowej status pokrzywdzonego. Uhonorowany został licznymi odznaczeniami (m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Krzyż Niezłomnych).

aktualizacja: kwiecień 2015 (ai)