Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jarosław Praszczałek,

dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, animator; ur. 27 lutego 1989, Warszawa. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie - w klasie prof. Szymona Kawalli. Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach dyrygenckich prowadzonych przez takich mistrzów batuty, jak Colin Metters, Frank Cramer, Łukasz Borowicz i Paweł Kotla.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku.

Jest laureatem licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Zdobył m.in.: wyróżnienie w międzynarodowym konkursie improwizacji fortepianowej Transatlantyk Instant Composition Contest 2012 w Poznaniu, IV miejsce w Olimpiadzie Artystycznej (sekcja muzyki) w 2008, wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie z Literatury Muzycznej w Krakowie w 2007, I miejsce na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2007, wyróżnienie i nagrodę specjalną jury na I Makroregionalnym Konkursie Harmonicznym w Łodzi w 2006, I miejsce w konkursie kompozytorskim „Włochowska Szuflada” w 2005. Był także uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Felixa Mendelssohna w Salonikach w 2016 roku.

Występuje jako pianista-improwizator. Swoje umiejętności w tym zakresie zdobywał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, gdzie kształcił się w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli, Artura Dutkiewicza i Adreana Farrugii oraz na macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Szabolcsa Esztényiego. Współtworzy zespół muzyki awangardowej Vent Ensemble.

W latach 2011-2012 współpracował z Warszawskim Centrum Pantomimy jako kompozytor muzyki teatralnej (spektakle „Przedwczorajsze historie”, „Pierrotów Dwóch” oraz liczne etiudy aktorskie). Od 2011 roku jest również prelegentem koncertów edukacyjnych Filharmonii Narodowej w Warszawie – poprowadził ponad 1200 audycji o charakterze popularyzatorskim w domach kultury, szkołach i przedszkolach w całej Polsce.

W latach 2012-2016 był dyrygentem Chóru Miasta Tarczyna. Współpracuje także jako dyrygent z Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków, Wydziałem Wokalno-Aktorskim UMFC (m. in. przy realizacji opery Siostra Angelica G. Pucciniego), Teatrem Rozmaitości Warszawa (spektakl Nietoperz wg Johanna Straussa) oraz zespołem perkusyjnym „Żyrardowskie Uderzenie” (jedyną w Polsce orkiestrą perkusyjną). Był również asystentem maestro Jacka Rogali podczas uroczystego koncertu dyplomantów UMFC (marzec 2013) i Piotra Staniszewskiego przy realizacji projektu Filharmonii Narodowej „Nowe obrazki z wystawy” . Od września 2014 roku pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Dętej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W latach 2014-2015 finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach którego poprowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego, Labirynt Orfeja Nikolet Burzyńskiej, Three Tall Tales of Doctor Monsieur Facade Ryana Latimera oraz Sacred Emily EunHo Changa. Od października 2015 roku artysta jest dyrygentem Chóru Miasta Grójec. W 2016 roku płyta Real Life Song sopranistki Joanny Freszel, na której artysta dyryguje prawykonaniami utworów Katarzyny Szwed i Miłosza Bembinowa, była nominowana do nagrody "Fryderyk" w kategoriach „Album Roku Muzyka Współczesna”, „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” oraz zdobyła prestiżową paryską nagrodę Złotego Orfeusza. W maju 2016 roku był współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wybitni polscy dyrygenci – Stanisław Wisłocki”.

 

 

aktualizacja: luty 2017 (wa)

Strona internetowa artysty: www.jaroslawpraszczalek.com