Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jarosław Praszczałek,

dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, animator; ur. 27 lutego 1989, Warszawa. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie - w klasie prof. Szymona Kawalli. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach, prowadzonych przez takich mistrzów batuty jak Douglas Bostock, Frank Cramer, Colin Metters czy Johannes Stert. W 2017 roku uzyskał na macierzystej uczelni tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej „Dyrygentura”.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 roku.

Jest laureatem licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Zdobył m.in.: wyróżnienie w międzynarodowym konkursie improwizacji fortepianowej Transatlantyk Instant Composition Contest 2012 w Poznaniu, IV miejsce w Olimpiadzie Artystycznej (sekcja muzyki) w 2008, wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie z Literatury Muzycznej w Krakowie w 2007, I miejsce na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2007, wyróżnienie i nagrodę specjalną jury na I Makroregionalnym Konkursie Harmonicznym w Łodzi w 2006, I miejsce w konkursie kompozytorskim „Włochowska Szuflada” w 2005. Był także uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Felixa Mendelssohna w Salonikach w 2016 roku.

Występuje jako pianista-improwizator. Swoje umiejętności w tym zakresie zdobywał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, gdzie kształcił się w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli, Artura Dutkiewicza i Adreana Farrugii oraz na macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Szabolcsa Esztényiego. Współtworzy zespół muzyki awangardowej Vent Ensemble.

W latach 2011-2012 współpracował z Warszawskim Centrum Pantomimy jako kompozytor muzyki teatralnej (spektakle „Przedwczorajsze historie”, „Pierrotów Dwóch” oraz liczne etiudy aktorskie). Od 2011 roku jest również prelegentem koncertów edukacyjnych Filharmonii Narodowej w Warszawie – poprowadził ponad 1200 audycji o charakterze popularyzatorskim w domach kultury, szkołach i przedszkolach w całej Polsce.

Współpracuje jako dyrygent z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków, Radomską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Muzycznym Arte Creatura oraz warszawskim Teatrem Rozmaitości. W latach 2012-2016 był dyrygentem Chóru Miasta Tarczyna.

Od września 2014 roku pracuje jako dyrygent-pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej oraz jest organizatorem konferencji naukowo-artystycznych. Z prowadzonymi przez siebie młodzieżowymi orkiestrami, artysta występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także na festiwalach muzycznych w Grecji, Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech.

Ważną częścią jego działalności dyrygenckiej są również prawykonania utworów muzyki współczesnej oraz popularyzowanie (wraz z pianistą Arturem Słotwińskim) zapomnianych dzieł muzyki polskiej epoki klasycyzmu i romantyzmu (Koncert fortepianowy g-moll Wojciecha Sowińskiego, Adagio et Allegro Concertans Franciszka Mireckiego, Koncert fortepianowy h-moll Józefa Krogulskiego). W latach 2014-2015 jako finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej poprowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego, Labirynt Orfeja Nikolet Burzyńskiej, Three Tall Tales of Doctor Monsieur Facade Ryana Latimera oraz Sacred Emily EunHo Changa.

W 2016 roku płyta Real Life Song sopranistki Joanny Freszel, na której artysta dyryguje prawykonaniami utworów Katarzyny Szwed i Miłosza Bembinowa, była nominowana do nagrody "Fryderyk" w kategoriach „Album Roku Muzyka Współczesna”, „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” oraz zdobyła prestiżową paryską nagrodę Złotego Orfeusza.

Artysta jest jurorem międzynarodowych konkursów dyrygenckich.

 aktualizacja: 2019 (wa)

Strona internetowa artysty: www.jaroslawpraszczalek.com