Polmic - FB

kompozytorzy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Jacek Sykulski,

kompozytor i dyrygent; ur. 19 lutego 1964, Poznań. Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował w klasie kompozycji Floriana Dąbrowskiego i klarnetu Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W roku akademickim 1987/1988 edukację muzyczną uzupełniał u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody „Gemini” – Christophera Dedricka podczas rocznego stypendium w Kanadzie.

Kariera dyrygencka Jacka Sykulskiego rozpoczęła się w roku 1990. Przez 6 lat kierował autorskimi zespołami wokalnymi. W latach 1996-2010 był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 roku objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadził również zespół wokalny „Nova Gaudia” (oktet wokalny działający przy Uniwersytecie Poznańskim). Kierował zespołem „Artis Sonus”, z którym z dużym powodzeniem koncertował w Polsce i za granicą (jego debiut odbył się w 2015 roku w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego w Petersburgu). W 2020 roku stworzył zespół "Chór w czasach zarazy". Prowadzone przez Sykulskiego zespoły koncertują na całym świecie, w prestiżowych salach koncertowych i budynkach sakralnych w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie.

Jako dyrygent Jacek Sykulski jest zawsze otwarty na nowe wyzwania w obrębie wielu różnych gatunków muzycznych – od muzyki dawnej i klasycznej (np. wykonane pod jego kierunkiem oratorium Messiah G.F. Haendla, czy Große Messec-moll W. A. Mozarta), poprzez muzykę filmową oraz dzieła kompozytorów współczesnych (utwory J. A.P. Kaczmarka – polskiego laureata Oscara, czy kantata Kinderkreuzzug Ralfa Gawlicka) do popularnych projektów muzycznych (Gentleman & The Evolution Symphonical – projekt z niemieckim piosenkarzem reagge i Poznańską Orkiestrą Symfoniczną).

Często zapraszany jako dyrygent i wykładowca do prowadzenia warsztatów i koncertów w Polsce i za granicą (Niemcy, Tajwan, Rosja, Ekwador). Był jednym z dyrygentów gościnnych Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, działającego w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gromadzącego w swoich szeregach utalentowanych młodych polskich śpiewaków. Wraz z zespołem występował podczas koncertów w Polsce, Słowacji i Portugalii.

W swoim rodzinnym Poznaniu Sykulski był dyrektorem artystycznym dwóch wydarzeń o randze międzynarodowej: Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopców i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. Jest jurorem International Choral Festival for Boys and Men.

Jako kompozytor i dyrygent niejednokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia, m. in. w roku 2000 zdobył Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Giovanniego Pierluigi da Palestrina w Rzymie, gdzie odbyła się premiera Kyrie autorstwa Sykulskiego.

Jacek Sykulski jest autorem monumentalnych utworów, których premierowe wykonania odbyły się przy okazji znaczących wydarzeń historycznych. Jako kompozytor zasłynął w 1991 roku, pisząc muzykę hymnu VI Światowego Dnia Młodzieży. Peace Meditation oraz Dance in the fire, oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, były prezentowane w Strefie Zero w Nowym Jorku w 2002 roku; Voices from the past, skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uświetniło koncert, odbywający się w berlińskim Haus des Rundfunks w 2003 roku; Msza o św. Jacku, napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów, miała swą premierę w 2004 roku w Krakowie. W 2005 roku Jacek Sykulski skomponował muzykę do filmu dokumentalnego o Janie Pawle II, a w 2006 roku, na zamówienie Prezydenta Miasta Poznania, powstała Missa 1956, która została wykonana w dzień 50. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca. Jego Oratorium Gietrzwałdzkie na solistów, chór i orkiestrę zostało napisane w 2006 roku na zamówienie Prezydenta Miasta Olsztyna, z okazji 130. Rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich. Utwór Jacka Sykulskiego Wolności dla nas idzie czas na orkiestrę, chór i solistów, do tekstu Eugeniusza Wachowiaka, został skomponowany w 2008 roku na 90. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Natomiast utwór Media Vita na orkiestrę dętą i chór, napisany na zamówienie Kunst en Vriendshaap Fanfare Orchestra z Wittem, miał swą premierę podczas Światowego Konkursu Muzycznego w 2009 roku w Kerkrade w Holandii. W 2011 roku na zamówienie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z okazji 400-lecia tradycji uniwersyteckiej w Poznaniu powstało Poculopleno na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną do słów Sylwestra Dworackiego.

Z ważniejszych kompozycji wokalno – instrumentalnych wymienić również należy See wind Symphony, OrigoMundi oraz Oratorium WWW.966.PL.

Jego utwór Ethnopolandzostał zamówiony przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w 2015 roku w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozycje i aranżacje Jacka Sykulskiego cieszą się wysokim uznaniem i gorącym przyjęciem, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Jego utwory są wykonywane przez wiele znanych chórów i zespołów, m.in. Rias Kammerchor, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Chór Kameralny UAM, Poznański Chór Chłopięcy, Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), „Chicago a cappella”, „Affabre Concinui”. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie.

W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.

Za swoją działalność artystyczną dwukrotnie nagrodzony Medalem Młodej Sztuki (1992, 2000), Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania (2004). Z okazji jubileuszu 10-lecia Chóru Chłopięcego Jacek Sykulski uhonorowany został odznaką „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Za wybitne zasługi dla Wielkopolski, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi (2014). Jego osiągnięcia zostały uznane przez Prezydenta Miasta Poznania (kilka nagród i medali), Prymasa Polski (Srebrna Piszczałka – nagrody za wkład do muzyki sakralnej), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (nagroda za całokształt działalności kulturalnej), jak również przez magazyn „Polski Rynek” (Perła Honorowa w kategorii kultura).

aktualizacja: 2015, 2021 (wa)

kompozycje

Love Answers na zespół wokalny (1987)
Msza o Zmartwychwstaniu Pańskim na chór a cappella (1990)
Tiebie pojem na chór a cappella (1990)
Trzy Lamentacje na klarnet i fortepian (1990)
Abba Ojcze na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1991)
Magnificat na sopran, baryton, dwa chóry mieszane i orkiestrę symfoniczną (1993)
Missa Jerusalem na chór a cappella (1994)
Msza gospel na chór i sekcję (1994)
Veni, Sancte Spiritus na chór a cappella (1994)
May Peace be Ever With You na chór a cappella (1995)
Stabat Mater na chór a cappella (1995)
Audivi na chór męski a cappella (1996)
Gaude Virgo na chór żeński a cappella (1996)
Missa Orientalis na chór a cappella (1996)
Duchu miłości na chór a cappella (1998)
Eli, Eli na chór a cappella (1998)
Adonai – modlitwa do Ojca na chór a cappella (1999)
Medytacja na chór a cappella (1999)
Ave, Maris stella na chór a cappella (2000)
Kyrie na chór a cappella (2000)
Nova Gaudia na chór a cappella (2000)
W ręce Twe Panie powierzam ducha mojego na chór a cappella (2000)
Peace Meditation na chór a cappella (2001)
Adoramus Te Christe na chór żeński a cappella (2002)
Dance in the fire na chór mieszany a cappella (2002)
Dona nobis pacem na chór żeński a cappella (2002)
Song of hope na chór mieszany a cappella (2002)
Zbójnicki na chór mieszany a cappella (2002)
Msza o Świętym Jacku na chór mieszany a cappella (2003)
Voices from the past na chór mieszany a cappella (2003)
Muzyka do filmu dokumentalnego Jan Paweł II w reż. Johna Kenta Harrisona (2005)
The little boy lost (Songs of Innocence) na chór mieszany a cappella (2005)
A tribute to Jacek Fisiak na chór mieszany a cappella (2006)
Missa 1956 na sopran solo, alt solo, sopran chłopięcy, chór i orkiestrę symfoniczną (2006)
Oratorium Gietrzwałdzkie na sopran solo, alt solo, alt etniczny, chór i orkiestrę (2006)
A thousand winds na chór męski a cappella (2007)
Paradise lost na chór mieszany a cappella (2007)
Wolności dla nas idzie czas na 2 soprany solo, chór mieszany, chór chłopięcy i orkiestrę symfoniczną (2008)
Media Vita na orkiestrę dętą i chór mieszany (2009)
Pater noster na chór mieszany a cappella (2009, 2015)
Oneness na chór mieszany a cappella (2010)
Poculo Pleno na baryton solo, chór i orkiestrę (2011)
Sea wind symphony na chór męski i instrumenty perkusyjne (2011)
O mirum admirandum na chór mieszanya cappella (2012)
Origo mundi na chór mieszany a cappella (2013)
Missa brevis na chór mieszany a cappella (2013)
Es brent na chór mieszany a cappella (2013)
Procedenti puero - Eya! Novus annus est na chór mieszany a cappella (2014)
Stoi lód na Prośnie na chór mieszany a cappella (2014)
Ethnopoland na kwartet głosów dziecięcych, orkiestrę kameralną i perkusję (2015)
Oratorium WWW.966.PL (Laetare Polonia) na sopran, alt, baryton, sopran chłopięcy, zespół wokalny, chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną (2015)