Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Adam Bałdych,
skrzypek, kompozytor; ur. 18 maja 1986, Gorzów Wielkopolski.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w 2009 r., gdzie studiował w klasie skrzypiec Henryka Gembalskiego. W latach 2001 – 2004 otrzymywał stypendium artystyczne prezydenta miasta Gorzowa Wlkp. oraz stypendium Fundacji dla zdolnego ucznia powołanej przez Elżbietę Bachalską. W 2005 r. był stypendystą prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie.
Został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, w wieku 13 lat był nagrodzony na ogólnopolskim konkursie skrzypcowym w Poznaniu (III miejsce), regionalnym konkursie skrzypcowym w Szczecinie (I wyróżnienie), dwukrotnie zdobył I miejsce w konkursie muzyki barokowej w Gorzowie (1999, 2000). Adam Bałdych jest zdobywcą nagród na praktycznie wszystkich najważniejszych konkursach jazzowych w Polsce, w tym Grand Prix oraz Nagrody Indywidualnej konkursu Jazz nad Odrą (2006), Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Jest laureatem licznych plebiscytów organizowanych przez magazyny i czasopisma jazzowe, „Gazetę Wyborczą”, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, został najlepszym skrzypkiem roku według czytelników magazynu „Jazz Forum” w Dorocznej Ankiecie Jazz Top 2013, 2014. Zdobył również najważniejszą nagrodę przyznawaną artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym ECHO Jazz 2013. W tym samym roku był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku.
W wieku 16 lat zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Występował z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Paulinho Garcia, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Jarosław Śmietana, Grażyna Auguścik, NDR Big Band). Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, LUC) oraz klasyczną (Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Royal Strings Quartet). Koncertuje i nagrywa także w składzie rozmaitych zespołów, z Adam Bałdych Imaginary Quartet, Adam Bałdych & The Baltic Gang, Adam Bałdych & Jim Beard Project, Mutru i Damage Control.
Obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie. Bierze udział w największych festiwalach jazzowych Europy, jak np. Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, London Jazz Festival w Anglii, Liepziger Jazz Tage, Gorlitz Jazz Festival, Berlin JazzFest, Dusseldorfer Jazz Rally w Niemczech, Copenhagen Jazz Festival w Danii.
Ma na swoim koncie nagrania dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC: Imaginary Room (2012), The New Tradition (2014), Bridges (2015). Tworzy projekty muzyczne z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych. Wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu Skarb rodu Arne, improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009.
Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracuje z wieloma teatrami i reżyserami, w tym z Rafałem Matuszem (Zegnaj książę, 2008, Bardzo zwyczajna historia, Pokojówki, 2009, 11.16, 2010), Ellenem Landem, Robertem Czechowskim (Przyjazne dusze, 2009), Przemysławem Wiśniewskim (DrLecter.blog.pl, 2003), Janem Tomaszewiczem (Allo allo, 2010).
Został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie (2009), Nagrodą im. Janusza Słowika za całokształt twórczości (2012), Nagrodą Kulturalną Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego „Motyl” (2014), statuetką „Sukces”, przyznawaną przez Gorzowski Klub Rotariański (2015).

oficjalna strona artysty: www.adambaldych.pl
aktualizacja: listopad 2015