Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bogumiła Dziel-Wawrowska,
śpiewaczka (sopran liryczny); ur. w Gnieźnie. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2004 r.). Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak znanych pedagogów, jak Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska), Jagna Sokorska-Kwika (Niemcy).
Uczestniczyła w wielu krajowych konkursach wokalnych, będąc większości z nich laureatem, zdobywcą wyróżnień lub finalistą. Otrzymała między innymi II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2002 r.), wyróżnienie na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie (2003 r.), wyróżnienie na Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2006 r.), III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2008 r.).
Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wykonując rolę Hrabiny w Weselu Figara W. A. Mozarta. W repertuarze artystki znajdują się utwory różnych epok, od baroku do współczesności: pieśni, arie i duety operowe, operetkowe i musicalowe. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą, występując w spektaklach teatralnych i galach koncertowych (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Ukraina). Brała udział w takich międzynarodowych festiwalach, jak "Warszawska Jesień", Muzyka w Katedrze (Kołobrzeg), Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater (Częstochowa), Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Wygiełzów-Lipowiec), Letni Festiwal Pieśni i Kompozytorów Polskich (Warszawa), Festiwal Muzyki Dawnej (Zamek Królewski w Warszawie), Festiwal Pasyjny Crucifixus Est… (Warszawa), Festival International de Musique Sion Valais (Szwajcaria).
Współpracuje z orkiestrami niemal wszystkich filharmonii w Polsce i ich znakomitymi dyrygentami, m.in. z: Łukaszem Borowiczem, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Agnieszką Duczmal, Markiem Mosiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tadeuszem Wicherkiem.
Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W sezonie 2007/2008 występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Od 2009 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jest solistką OperaLight w Warszawie. Artystka wciągu wielu lat współpracuje z Orkiestrą Romantica i artystami Sceny Gwiazd, wspólnie tworząc wspaniałe spektakle operowe, operetkowe i widowiska koncertowe. Wykonywała główne role w przedstawieniach Cyrulik Sewilski (Rosina) G. Rossiniego, Straszny dwór (Hanna), Verbum nobile (Zuzia) S.Moniuszki, Skrzypek na dachu (Hudel) J.Bock’a, Wesoła wdówka (Hanna Glawary) F.Lehara, Księżniczka czardasza (Stasi, Silva) E.Kalmana.
Działa również jako animatorka życia kulturalnego, pełni funkcje prezesa założonej przez siebie Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego. Stworzyła i koordynowała wiele projektów kulturalnych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne przestrzenie, spektakl muzyczny dla dzieci p.t. Pan Lutosławski, Międzynarodowe Kursy Muzyczne odbywające się w Gnieźnie i w Zakopanem.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)