Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Kwiatkowska, skrzypaczka; ur. 22 lutego 1978 r., Opole.
Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiowała w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera. Ukończyła także z oceną celującą podyplomowe studia z zakresu kameralistyki tej samej uczelni. Brała udział w kursach mistrzowskich kameralnych i solowych w Grazu, Mannheim, Stuttgarcie, Odense, Darmstadcie. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Melise Mellinger (Ensemble Recherche) i Ernsta Kovacica.
Jako solistka i kameralistka specjalizuje się w wykonaniu muzyki XX i XXI wieku. Utwory współczesnej klasyki i muzykę najnowszą prezentuje solo oraz z towarzyszeniem orkiestry na festiwalach „Warszawska Jesień”, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Audio Art, Poznańska Wiosna Muzyczna, Instalakcje.
Na swoim koncie ma liczne prawykonania, w tym utworów dedykowanych jej przez czołowych kompozytorów polskich młodego pokolenia, takich jak Wojciech Ziemowit Zych, Jagoda Szmytka, Wojciech Blecharz, Sławomir Wojciechowski. Kilkakrotnie była zapraszana do udziału w prawykonaniach utworów, które powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W 2013 r. uczestniczyła w prawykonaniu Sekstetu Andrzeja Dutkiewicza, w 2015 r. wraz z Izabelą Buchowską wzięła udział w prawykonaniu utworu Bartosza Smorągiewicza Rozrywkowe mazurki.
Anna Kwiatkowska jest związana z kilkoma zespołami kameralnymi. W latach 1998 – 2008 była liderem tria smyczkowego Violarium, z którym trzykrotnie zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Atri (Włochy), a także koncertowała w Polsce (festiwale Sacrum Profanum, Muzyka w Starym Krakowie, „Warszawska Jesień”) i za granicą (Niemcy, Włochy, Austria, Litwa, Szwajcaria, Holandia, Meksyk). Dokonała nagrań dla II Programu Polskiego Radia (duety i tria Dariusa Milhauda).
Współpracowała z Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską i Orkiestrą Muzyki Centrum, z którą dała liczne koncerty, w tym w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”. Z zespołem muzyki nowej Ensemble Musikfabrik z Kolonii występowała m.in. na festiwalu Musikfest w Berlinie (wykonali Hymnen K.Stockhausena), w prawykonaniu opery kameralnej Nocturno Georga Friedricha Haasa w Bonn oraz w Jahrhunderthalle w Bochum.
Skrzypaczka występuje w duetach z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem i z pianistką Joanną Opalińską, z którą nagrała płytę CD z utworami współczesnych kompozytorek: Kaiji Saariaho, Barbary Buczek, Olgi Neuwirth i Agaty Zubel (Sarton Records).
Współorganizuje i prowadzi cykl warsztatów „Harmonie i hałasy” dla dzieci i młodzieży poświęcony nowej muzyce.
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)