Polmic - FB

wykonawcy (Ł)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Joanna Ławrynowicz-Just,

pianistka; ur. 16 kwietnia 1975, Warszawa. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Doskonaliła swoje umiejętności również pod kierunkiem Haliny Czerny-Stefańskiej, do 2001 r. W 2013 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Zdobyła nagrody wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Berlińskiego „Steinway&Sons” (1990), Chopinowskiego w Darmstadt (1999), Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa (2000), Brazylijskiego „Art Livre” w Sao Paulo (2001).

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych z towarzyszeniem znakomitych orkiestr pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in. Christiana Badea, Mirosława Jacka Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Massimiliana Caldiego, Czesława Grabowskiego, Ulricha Grossera, Wojciecha Rodka, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Jacka Rogali, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Rubena Silvy, Jana Miłosza Zarzyckiego, Cheng Chau, Marcina Borowicza, Aleksieja Wasiliewa.

Jej działalność fonograficzna jest wyjątkowo bogata. Dla wydawnictwa Acte Prealable nagrała ponad 40 albumów płytowych. Nagrała komplet dzieł solowych i kameralnych Fryderyka Chopina, wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i Koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego, komplet sześciu Koncertów fortepianowych Raula Koczalskiego, komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; komplet dzieł kameralnych z fortepianem Józefa Elsnera, komplet dzieł solowych Witolda Maliszewskiego, utwory na fortepian solo oraz utwory kameralne Władysława Żeleńskiego , dzieła na wiolonczelę i fortepian Zygmunta Stojowskiego i wiele innych. Wiele z zarejestrowanych przez pianistkę kompozycji to światowe premiery fonograficzne. Jako pierwsza na świecie nagrała m.in. utwory fortepianowe Oskara Kolberga.

Joanna Ławrynowicz-Just jest autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Pianistka prowadzi działalność pedagogiczną od 1998, obecnie na stanowisku profesora w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu. Prowadzi ponadto seminaria i kursy zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w USA (Uniwersytet w Bloomington w Indiana, Bard College w Nowym Jorku), w Chinach (Konserwatorium w Dajing Szanghaju, Wuhan, Guangdong, Hangzhou), w Japonii (Tokyo, Osaka, Yokohama, Kyoto), na Litwie, we Francji (Paryż, konserwatorium Boulogne Billancourt), w Rosji (Konserwatorium w Pietrozawodsku).

Jest zapraszana jako juror konkursów krajowych i międzynarodowych: brała udział wpracach jury Międzynarodowego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Karola Nicze, Chopinowskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny i Ludwika Stefańskich, Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Teodora Leszetyckiego oraz konkursów we Włoszech, na Ukrainie, w Chinach, w Rosji, na Litwie.
Strona internetowa artystki: www.lawrynowicz.info


aktualizacja: 2015, 2022 (wa)