Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Paweł Pańta,
kontrabasista; ur. 4 grudnia 1973, Kutno.
Jest absolwentem Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie się uczył pod kierunkiem Zbigniewa Wegehaupta, oraz Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego.
Paweł Pańta jest laureatem trzeciej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (2009). Kolejne nagrody zdobywał, występując z rozmaitymi zespołami jazzowymi.
Jako muzyk klasyczny był członkiem znanych orkiestr w Polsce i za granicą. W 1994 r. grał w Polskiej Orkiestrze Radiowej. W 1995 r. współpracował z Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado, z którą występował na BBC Proms Festival i Berliner Festspiele. W latach 1996 – 1998 był członkiem międzynarodowej orkiestry Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji.
Od 1998 r. jest związany z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. Z tym zespołem i Karolem Radziwonowiczem nagrał dwie płyty poświęcone twórczości F.Chopina. Współpracuje także z kwartetem Prima Vista, biorąc udział w koncertach z takimi solistami, jak K.A.Kulka, P.Paleczny, J.Stanienda, T.Wojnowicz, W.Kłosiewicz, J.Kotnowska. Jako członek kwartetu, towarzyszącego solistce Alinie Mleczko, gościnnie wystąpił na płycie Siesta, nominowanej do nagrody Fryderyk 2003 w kategorii album roku – muzyka kameralna.
Jako muzyk jazzowy występował w zespołach czołówki polskiego jazzu – Zbyszka Namysłowskiego, Włodka Pawlika, Marcina Małeckiego, Wojtka Majewskiego, Roberta Majewskiego. Od 2000 r. gra w Andrzej Kurylewicz Trio i Filip Wojciechowski Trio.
Paweł Pańta ma w swoim dorobku wiele płyt jazzowych, na których pojawia się w składzie rozmaitych zespołów jako kontrabasista i basista. Będąc filarem zespołów Włodka Pawlika uczestniczył w nagraniach albumów Anhelli, Tykocin oraz ścieżki dźwiękowej do wielokrotnie nagradzanego filmu Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (2009). W 2011 r. wziął udział w nagraniu płyty Night in Calisia, która ukazała się w Polsce w 2012, a rok później w amerykańskiej wersji wytwórni Summit Records i przyniosła muzykom prestiżową nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego.

 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)