Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik,

pianistka, pedagog. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej oraz w klasie muzyki kameralnej Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Kształciła się również pod kierunkiem Barbary Michałowskiej, Anny Radziwonowicz oraz Włodzimierza Obidowicza.

W czasie nauki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera przez 4 kolejne lata otrzymywała stypendium im. Fryderyka Chopina dla młodych i utalentowanych warszawskich pianistów. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tatjanę Nikołajewą oraz Johna Eliota Gardinera w ramach Bachakademie Stuttgart (1991).

Od ponad 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 90-tych pracowała w klasie wokalnej prof. Haliny Słonickiej. W latach 2000-2011 była pianistką w klasie śpiewu Jadwigi Rappé. Współpracowała również z Bożeną Betley, Urszulą Trawińską-Moroz, Jerzym Artyszem, Izabelą Kłosińską, Ryszardem Cieślą, Arturem Stefanowiczem, a od 2011 pracuje w klasie śpiewu Włodzimierza Zalewskiego.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Ryszarda Karczykowskiego w Radziejowicach oraz w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Przez wiele lat występowała również na koncertach i konkursach wraz ze swoim synem Łukaszem – wiolonczelistą, zdobywając nagrody i wyróżnienia jako pianistka – m.in. na Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierz Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2000 roku. Występowała wielokrotnie na Zamku Królewskim w Warszawie na koncertach stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2008 roku wraz z Kirą Boreczko wystąpiła na inauguracji I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Haliny Słonickiej na Wigrach. Współpracuje z Mazowieckim Instytutem Kultury. Nagrywała dla Radia i Telewizji; koncertowała w kraju i zagranicą.

W roku 2012 nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta, nagrana wraz z tenorem Karolem Kozłowskim, obejmująca cykl pieśni Franza Schuberta – „Dieschöne Müllerin”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii „Muzyka kameralna” oraz otrzymała wyróżnienie pisma „Hi-Fi i Muzyka” w rankingu najlepszych nagrań z muzyką klasyczną roku 2012. Uzyskała znakomite recenzje w krajowych, jak również międzynarodowych mediach, m.in. w „Opera News” (sierpień 2013) – piśmie wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W roku 2014 wspólnie z młodą śpiewaczką, solistką Teatru Wielkiego w Łodzi – Elwirą Janasik (mezzosopran), nagrała płytę Moniuszko-Pieśni, na której znalazło się kilka nie edytowanych wcześniej pieśni twórcy Śpiewników domowych.

Jolanta Pawlik jest także producentką płyt, w tym uhonorowanego w roku 2014 Nagrodą Grammy albumu Włodka Pawlika Night in Calisia.
 

aktualizacja: luty 2016 (ac)