Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Łukasz Pawlik,

pianista, wiolonczelista, kompozytor, aranżer. Syn Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik i Włodka Pawlika. Studiował na Western Michigan University w Kalamazoo (Stany Zjednoczone), gdzie kształcił się jako wiolonczelista, uczęszczając także na zajęcia z zakresu kompozycji oraz jazzu. W 2008 roku ukończył studia na uczelni Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie.

Jest laureatem Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2000) oraz wyróżnienia indywidualnego festiwalu studenckiego FAMA (2003). W czasie studiów w Stanach Zjednoczonych był członkiem zespołu Kruziki Transatlantica, zwycięzcy dorocznego plebiscytu prestiżowego magazynu jazzowego „Down Beat” w kategorii najlepszy zespół studencki w USA 2004 roku. Pracował w renomowanych orkiestrach symfonicznych, takich jak Düsseldorfer Symphoniker czy Sinfonieorchester Wuppertal.

Jest założycielem oraz liderem zespołu jazzowego Kattorna, który otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym m.in.: Grand Prix na „Krokus jazz festiwal” (2006), I nagrodę w konkursie „Nadzieje Warszawy” organizowanym przez warszawski klub Tygmont (2006), główną nagrodę przyznawaną przez publiczność w konkursie 6. Berlin Jazz and Blues Award (2006). Zespół wydał dwie płyty: Kattorna (2008) oraz Straying To The Moon (2010).

W 2008 został laureatem II nagrody w „Konkursie Na Indywidualność Jazzową” odbywającym się w ramach festiwalu „Jazz Nad Odrą” we Wrocławiu. Występował dwukrotnie w kwartecie u boku Branforda Marsalisa. W 2013 roku rozpoczął pracę nad autorską płytą Lonely Journey, osadzoną w stylistyce Jazz-Fusion. Do jej nagrania zaprosił saksofonistę Dawida Główczewskiego, sekcję rytmiczną Paweł Pańta-Cezary Konrad oraz gości specjalnych: Mike’a Sterna i Michaela „Patchesa” Stewarta.
 

aktualizacja: luty 2016 (ac)