Polmic - FB

wykonawcy (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Waldemar Malicki,

pianista i kameralista; ur. 3 października 1958, Lublin. Po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej w Lublinie studiował w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Jerzego Sulikowskiego. Studia kontynuował u Paula Badury-Skody i Jörga Demusa, a kameralistykę u Erika Werby.
Koncertował z prawie wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, także poza granicami kraju (w Europie, Ameryce Południowej i Północnej, Japonii). Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi śpiewakami (Andrzejem Hiolskim, Stefanią Toczyską, Teresą Żylis-Gara), skrzypkami (Kają Danczowską, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką) i zespołami kameralnymi (Kwartetem Śląskim, Kwartetem Wilanów). Wspólnie z żoną Tamarą Granat stworzył unikatowy w Polsce duet fortepianowy „Duo Granat”, specjalizujący się w muzyce fortepianowej na cztery ręce.
Ma w dorobku wiele nagrań radiowych i płytowych – ok. 40, m.in. zarejestrowanych dla Polskich Nagrań, Poltonu, CD Accord, DUX, Pavane (Belgia), Adda (Francja), Koch Records Schwann i Wergo (Niemcy), Pony Canyon (Japonia). Płyta z utworami Karola Szymanowskiego, którą nagrał ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem, została uznana przez miesięcznik płytowy „Studio” za płytę roku 1998 w kategorii muzyki kameralnej. Ponadto otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.
Waldemar Malicki prowadzi kursy mistrzowskie w Finlandii, Islandii, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii. W 1992 był członkiem jury Konkursu Pianistycznego w Vina del Mar w Chile.
Występował na festiwalach (m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Warszawskiej Jesieni, Wratislavii Cantans, Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, Festival Cervantino w Meksyku, Festival Chopin w Genewie), na koncertach galowych, dla instytucji kulturalnych i społecznych (Fundacja rodziny Buzków, fundacja „Crescendum est” Aleksandra Gudzowatego), a także – w ramach dnia polskiego – na wystawie EXPO w Hanowerze (2000).
Założył i pełnił funkcję prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego w Nowym Sączu. Od kwietnia 2008 Członek Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
Waldemar Malicki przygotowuje i prowadzi programy o tematyce muzycznej w Telewizji Polskiej. W audycjach tych, nawiązujących do stylu programów Leonarda Bernsteina i Glenna Goulda, analizuje rozmaite zjawiska muzyczne, posługując się często improwizacją. Wykonuje również specjalne recitale improwizacji fortepianowej w stylu dziewiętnastowiecznych wirtuozów, opatrując je żartobliwą narracją i komentarzem. Wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem stworzył show muzyczno-kabaretowe Co tu jest grane?, emitowane na antenie Programu I Telewizji Polskiej, wielokrotnie nagradzane m.in. Grand Prix na Festiwalu Dobrego Humoru 2005 i Złotą Różą na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Lucernie. Od 2007, we współpracy z Jackiem Kęcikiem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem, przygotował i prowadzi nowy cykl koncertów z udziałem orkiestry (12 osób) i solistów, pod nazwą Filharmonia Dowcipu.

aktualizacja: październik 2009

Strona internetowa artysty: www.waldemarmalicki.com

literatura wybrana

Dybowski Stanisław Malicki Waldemar w: Słownik pianistów polskich, Selene, Warszawa 2003