Polmic - FB

kompozytorzy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Bruno Coli,

włoski kompozytor, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 31 stycznia 1957, Genua.

Jest uczniem Mauro Balma i Gino Negri. Specjalizuje się w komponowaniu muzyki scenicznej. Współpracuje z wieloma teatrami z całej Europy, pisząc muzykę do przedstawień, musicali, oper, w tym również spektakli dla dzieci. Jego utwory były prezentowane na scenach Centro Universitario Teatrale, Teatro della Tosse di Genova, Teatro Stabile di Genova, Teatro Carlo Felice di Genova, Teatro Modena di Genova, Teatro Stabile di Torino, Teatro Nuovo di Torino, Teatro Laboratorio, Teatro Stabile di Palermo, Teatro Filodrammatici, Teatro della Tosse, Teatri Possibili Liguria, Teatro dell’Opera di Nizza, Teatro Giacosa di Ivrea, Teatro Necessario Onlus, Hans Otto Theater, Teatru Nowego w Poznaniu. Tworzy głównie w estetyce musicalowej, sięga po muzykę popularną i rockową. Od 1999 roku niezmienną popularnością cieszy się jego musical Esopo Opera Rock. Pisze do dramatów współczesnych włoskich twórców, a także do sztuk z klasycznego repertuaru, m. in. Shakespeare’a, Moliera, a także Edgara Allana Poe’go. W sferze jego zainteresowań znajduje się również muzyka filmowa. Jest współautorem (z Ennio Morricone) muzyki dla filmu Nana w reżyserii Alberta Negrina.

Jego opera w jednym akcie Anioł dziwnych przypadków została zamówiona w 2013 przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

Ponadto Bruno Coli prowadził lekcje i warsztaty na temat teatru muzycznego na Wydziale Sztuki Muzycznej i Teatralnej Uniwersytetu w Genui. Od wielu lat bierze udział w projektach teatralnych, sprzyjających integracji osób niepełnosprawnych.

 

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)