Polmic - FB

kompozytorzy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Igor Szczerbakow (Shcherbakov),

ukraiński kompozytor i pedagog, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 19 listopada 1955, Dniepropietrowsk.

Jest absolwentem klasy kompozycji Kijowskiego Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego. Od 2008 pełni stanowisko profesora kompozycji tej uczelni (przemianowanej na Narodową Akademię Muzyczną Ukrainy). W 1999 roku został przewodniczącym Kijowskiego Oddziału Związku Kompozytorów Ukrainy, zaś w 2010 roku – przewodniczącym Związku Kompozytorów Ukrainy. Pełni również funkcję dyrektora kijowskiego Festiwalu „Muzyczne premiery sezonu”. Ponadto od 2013 roku jest członkiem korespondentem Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy.

Podejmuje w swojej twórczości wątki duchowe, opisując dramat człowieka w zderzeniu w wiecznością. Warto przy tym podkreślić, że tematykę religijną i metafizyczną poruszał w swoich utworach jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego. Równie ważna dla twórcy jest historia i współczesność Ukrainy, co wyraźnie słychać w jego muzyce, w której wielka romantyczna tradycja i echa radzieckiego neoklasycyzmu mieszają się z tradycyjną muzyką ukraińską. Tak różne stylistyki są jednak wkomponowane w język klasterowych harmonii i akordowych ostinato. Komponuje opery, utwory kameralne i symfoniczne, muzykę wokalną, teatralną i chóralną, a także utwory dla dzieci. Do jego dzieł nalezą m.in. Wiersz pokutny (1989), kantata na chór mieszany Stabat Mater (1992), Aria Passione na orkiestrę kameralną (1992), Agnus Dei na sopran, organy i perkusję (1996), Koncerty fortepianowe (1996, 2005), Koncert skrzypcowy (1997-99), Liebestod na orkiestrę symfoniczną (2004), Barkarola na fortepian i orkiestrę symfoniczną (2005), Koncert fletowy (2008). Kompozycje Igora Szczerbakowa były prezentowane wielokrotnie w Polsce, m.in. na „Warszawskich Spotkaniach Muzycznych” i „Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich”. Są publikowane tak na Ukrainie, jak i zagranicą, m. in. przez szwajcarskie wydawnictwo SORDINO, przez Lauren Keiser Music Publishing w Nowym Jorku.

Jego III Koncert fortepianowy został zamówiony w 2013 przez Fundację Pro Musica Viva w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Prawykonanie III Koncertu miało miejsce podczas koncertu pt. „Polsko-ukraińskie muzyczne premiery” w Sali Koncertowej Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie. Kompozycję zaprezentowała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy pod batutą Volodymyra Sirenko wraz z solistą, Józsefem Örmény.

Igora Szczerbakowa uhonorowano wieloma nagrodami i tytułami. Podczas krajowego festiwalu „Kompozytorska młodzież Ukrainy 1990” zdobył pierwszą Nagrodę Publiczności za utwór Wiersz pokutny na orkiestrę smyczkową i skrzypce. W 1996 nadano mu tytuł Zasłużonego działacza sztuk Ukrainy. Za operę Pułapka dla wiedźmy w 1999 otrzymał Państwową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki. Za kameralne symfonie otrzymał w 2004 Artystyczną Nagrodą „Kijów” im. Artemija Wedela. W następnym roku odznaczono go orderem św. Włodzimierza Wielkiego III st. oraz Odznaką Honorową Prezydenta Kijowa. Za utwór, poświęcony 75. rocznicy Hołodomoru na Ukrainie, Koncert Requiem „Sen” otrzymał order „Za zasługi” III st.

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)

Oficjalna strona kompozytora: http://igorshcherb.wix.com/igor-shcherbakov