Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Mirosław Jacek Błaszczyk,

dyrygent; ur. 24 lutego 1959, Bytom. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w Bytomiu, rozpoczął studia w zakresie dyrygentury chóralnej u Jana Wincentego Hawela na Wydziale Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia muzyczne kontynuował na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie dyrygentury Karola Stryji i ukończył je z odznaczeniem. Został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1991). W 1993 odbył trzymiesięczne stypendium w Los Angeles, ufundowane przez American Society for Polish Music. W 2005 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej. W 2009 obronił pracę habilitacyjną. W 2012 nadano artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.
Mirosław Jacek Błaszczyk podczas studiów współpracował z Zespołem Muzyki Dawnej „All’ Antico”, działającym przy katowickiej uczelni muzycznej. Od 1983 prowadził Zespół Muzyki XX Wieku, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej (m.in. dokonał prawykonań utworów kompozytorów śląskich). W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” oraz Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. Od 1986 do 1989 był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach, a także dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W latach 1990-96 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą dał serię koncertów w Stanach Zjednoczonych. W latach 1996-98 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej. Od 1999 do 2002 był jednocześnie głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto w Portugalii, w kwietniu 2002 – dyrektorem artystycznym projektu „Korzenie w muzyce”, poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej na dwóch koncertach w Madrycie i Barcelonie w ramach Dni Kultury Polskiej – „Rok Polski w Hiszpanii”, w 2003 – jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku oraz na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W 2005 powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, a w 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W.Lutosławskiego w Warszawie. W latach 1998-2013 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, a od roku 2013 pełni stanowisko dyrektora tej instytucji.
Dużo koncertuje w kraju oraz za granicą (Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii NarodowejSinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Cappellą Bydgosiensis, Filharmonią Rybnicką.
Ma na swym koncie wiele prawykonań. W listopadzie 2007, podczas inauguracji VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, poprowadził pierwsze wykonania Symphony No. 2 Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Muzyki koncertującej na kwartet smyczkowy i orkiestrę Stanisława Moryty oraz skomponowanej dla Filharmonii Śląskiej V Symfonii „Adwentowej”  Wojciecha Kilara. Pod jego batutą filharmonicy śląscy po raz pierwszy wykonali w Polsce IV Symfonię „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Dokonał nagrań kilkudziesięciu płyt CD. Między innymi, z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał album Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX) nominowany do nagrody Fryderyk 2013.
Mirosław Jacek Błaszczyk w 2000 został laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Rybnik za szczególne zasługi dla promocji kultury w regionie. W 2001 otrzymał Nagrodę Prezydenta Katowic „za promowanie kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą”. W 2009 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2022 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej i promowanie polskiej kultury poza granicami kraju".
Prowadzi równocześnie działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej.
Maestro jest autorem hejnału rybnickiego, który co godzinę odtwarzany jest z wieży zabytkowego ratusza.

aktualizacja: luty 2016 (wa)

literatura wybrana

Nie jeżdżę z jedną symfonią przez cały sezon wyznaje dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk, "Muzyka21" 2004 nr 8, s. 21-22