Polmic - FB

indeks osób (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Gabriel Chmura, dyrygent; ur. 7 maja 1946, Wrocław. Edukację muzyczną rozpoczął u Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie kontynuował naukę. W 1964 podjął studia kompozytorskie, dyrygenckie i pianistyczne w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W latach 1968-69 odbył studia w zakresie dyrygentury w École Normale de Musique w Paryżu u Pierre’a Dervaux, a następnie w wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Hansa Swarovsky’ego i Franco Ferrary w Sienie.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie, m.in. w 1970 zdobył I nagrodę na Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w 1971 otrzymał Złoty Medal na Concorso Cantelli w Mediolanie oraz I nagrodę na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie.
Zadebiutował w 1974 spektaklem Otello Giuseppe Verdiego w Operze w Monachium, gdzie został następnie zaangażowany do przygotowania Carmen Georgesa Bizeta. Później prowadził opery: Samson i  Dalila Camille Saint-Saënsa w Barcelonie, Werther Julesa Masseneta w Operze Paryskiej i Le coq d'or w Théâtre du Châtelet w Paryżu. Z National Arts Centre Orchestra nagrał Da Ponte Cycle Wolfganga Amadeusa Mozarta (Wesele Figara, Don Giovanni, Così fan tutte).
Gabriel Chmura był dyrektorem artystycznym Opery w Aachen (1974-83), Bochumer Symphonie (1983-87), National Arts Centre Orchestra w Ottawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007), głównym dyrygentem gościnnym OFUNAM Orchestra w Mexico City, Deutsches Symphonische Orchester Berlin, pierwszym dyrygentem gościnnym w Filharmonii Krakowskiej. Poza tym dyrygował czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną NHK Tokyo, Orchestra Filharmonica di Roma, Nürnberger Philharmoniker. W Polsce stał za pulpitem dyrygenckim Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Gabriel Chmura nagrywał z London Symphony Orchestra dla wytwórni Deutsche Grammophon, a także z Münchener Rundfunk Orchester i Rundfunk Symphonischer Berlin dla CBS. Łazarz Franza Schuberta, zarejestrowany pod kierunkiem artysty, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania VI, VIIVIII Symfonii Josepha Haydna, dokonane z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za „Best Choice” przez American Record Guide i uzyskały nominację do kanadyjskiej nagrody „Juno”. Po sukcesie pierwszych dwóch płyt z muzyką polsko-mołdawskiego kompozytora – Mieczysława Weinberga, wydanych przez wytwórnię Chandos (V Symfonia, Sinfonietta nr 1, IV Symfonia, Symfonietta nr 2 i Rapsod na tematy Mołdawskie), Gabriel Chmura przystąpił do nagrania XIV i XVI Symfonii tego kompozytora.

aktualizacja: grudzień 2009

Strona internetowa artysty: www.chmura.cc

literatura wybrana

Tak jak berlińscy i nowojorscy filharmonicy Z Gabrielem Chmurą - dyrektorem artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozmawia Karol Rafał Bula, "Twoja Muza" 2006 nr 1, s. 58-60.
Weinberg to wspaniały kompozytor - mówi dyrygent Gabriel Chmura, "Muzyka21" 2004 nr 6, s.20-21