Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Łukasz Błaszczyk,

skrzypek. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Kształcił się u Zakhara Brona, Iwony Wojciechowskiej, Aleksandra Kramarova. Jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych m.in. XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Konkursu Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie Jako solista i kameralista koncertuje na całym świecie.
W roku 1999 jako jeden z koncertmistrzów uczestniczył w tournee Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana. Prowadzi intensywną działalność jako juror konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych.
Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka są zdobywcami głównych nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach, zarówno skrzypcowych jak i kameralnych.
Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.

grudzień 2016 (mkk)