Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Piotr Różański,

pianista, solista i kameralista, ur. w 1989 roku w Krakowie. Ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz magisterskie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej w tej samej uczelni. W zakresie kameralistyki kształcił się przez pięć lat u prof. Janiny Romańskiej-Werner. Brał również udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Eugene'a Indijca, Dinę Yoffe, Aleksieja Orłowieckiego, Paula Badurę-Skodę, Joaquina Soriano, Thomasa Ungara oraz Eleanor Wong.

W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Obecnie jest asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie.

Laureat licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych (m.in.: XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, Warszawa 2006 – I nagroda oraz Konkursu pianistycznego o stypendium Fundacji YAMAHA, Gdańsk 2008 – I nagroda), półfinalista International Piano-e-Competition w Minneapolis (2009), Konkursu Euroradia w Bratysławie (jako polski reprezentant, 2009) oraz Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach (2011). Zdobywał także laury w konkursach muzyki kameralnej, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (2010) oraz Niezależnym Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Kijowie (2010).

Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji i na Litwie. Występował na festiwalach: „Winners and Masters”, „Chopin i jego Europa”, „Premia Filharmonii Łódzkiej”, „Wawel o zmierzchu”, „Muzyka latem”, „Mozartiana”, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Emanacje”, na Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Jako kameralista współpracował m. in. z Kają Danczowską, Grzegorzem Manią, Piotrem Reichertem, Marcinem Zdunikiem, Robertem Kabarą, Aleksandrą Lelek, Piotrem Lato i Agatą Kucz.Od roku 2007 tworzy duet ze skrzypaczką Marią Sławek. W 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą CASTELLO, a w 2015 - kolejna, z utworami na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga, wydana przez firmę CD Accord pod patronatem Programu 2. Polskiego Radia.

fot. z archiwum Artysty

grudzień 2016 (iz)