Polmic - FB

wykonawcy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Paweł Janas,

akordeonista; ur. 25 czerwca 1988, Jarosław. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu Jerzego Jurka oraz Klaudiusza Barana. W latach 2011-2012 odbył stypendium programu „Erasmus” w klasie Grzegorza Stopy w Konservatorium Wien Privatuniversität.

Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji w kraju i za granicą pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Inaaki Alberdi, Stefan Hussong, Claudio Jacomucci, Alfred Melichar, Owen Murray, Włodzimierz Lech Puchnowski, Matti Raantanen, Alexander Selivanov, Jurij Szyszkin.

Jest laureatem ponad 20 krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. w 2009 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy), I nagrodę na XII Festiwalu Muzycznym „Jeunes Talents” w Montrond les Bains (Francja), I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu i I nagrodę na X Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Szczecinie, w 2010 roku – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordonowym Coupe Mondiale w Varazdin (Chorwacja), w 2011 – II nagrodę na Mię dzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa) i I nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy), a w roku 2012 – I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu A. Krzanowskiego Studium IV podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (w duecie z Maciejem Frąckiewiczem).

Występował jako solista m.in. w Filharmoniach w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Auditorium Parco della Musica w Rzymie, Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim w Warszawie, Studiach Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach oraz za granicą (Chorwacja, Włochy, Litwa, Francja, Hiszpania, Chiny, Austria, Rumunia, Niemcy, Ukraina). W 2012 roku, jako pierwszy akordeonista w historii, wystąpił w roli solisty z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wykonywał Operę-Instalację "Transcryptum" Wojciecha Blecharza w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz podczas Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną (przy projektach Scena Młodych) prawykonując wiele oper. Jako solista wystąpił podczas TEDxWarsaw 2014. Brał udział w trasie koncertowej Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae nagrywając swój pierwszy materiał na płycie. Dokonywał też nagrań dla TVP oraz Polskiego Radia. Jest także członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w muzyce współczesnej i eksperymentalnej.

Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Wieczory w Arsenale, Ogrody Muzyczne, Wawer Music Festival, East Music Festival, Musica in Collina, Tempus Paschale, Letnie Koncerty na Grochowskiej, Przemyska Jesień, Rzeka Muzyki. Ważne miejsce w jego działalności artystycznej stanowią koncerty i festiwale związane z muzyką współczesną, m.in.: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, „Portrety Kompozytorów”, festiwal „WarSoVie”.

W 2012 roku wspólnie z Maciejem Frąckiewiczem nagrał płytę sponsorowaną przez bank Société Générale o tematyce - Magia i legendy, tajemnicze akordeony - na której znajdują się dzieła Igora Strawińskiego, Edwarda Griega i młodego kompozytora Ignacego Zalewskiego. W 2015 roku ukazały się dwie płyty nakładem wydawnictwa Requiem Records/DUX, Visegrad Songs – improwizowana płyta zespołu #ensemble oraz Small Talks – poświęcona oryginalnej muzyce współczesnej na akordeon i saksofon.

Ważnym elementem w jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami młodego pokolenia, m.in. Rafałem Janiakiem, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Krzysztofem A. Janczakiem, Tomaszem Jakubem Opałką, Anną Marią Huszczą, Ignacym Zalewskim, Kamilem Koseckim oraz Mikołajem Majkusiakiem. Efektem wieloletniej współpracy jest ponad 30 prawykonań utworów solowych, kameralnych, jak i większych form.

Był włączony do programu stypendialnego Agrafka Muzyczna (Fundacja J&S Pro Bono Poloniae). Otrzymał stypendium koreańskiej fundacji Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society oraz stypendium banku Société Générale. Był też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem prestiżowego stypendium Młoda Polska. W 2011 roku otrzymał także indywidualne stypendium za wybitne osiągnięcia z rąk prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Autor fotografii: Michał Herman

aktualizacja: luty 2017 (bd)