Polmic - FB

indeks osób (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jacek Ropski, skrzypek: ur. 6 sierpnia 1981, Gliwice. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem Józefa Błaszczoka. Po jego śmierci kontynuował ją pod opieką Antoniego Cofalika, którego uczniem był aż do ukończenia szkoły średniej w 2000 roku. W latach 2001-2003 kształcił się w klasie skrzypiec profesor Antje Weithaas w berlińskim Universität der Künste. Od roku 2003 studiował u profesora Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W wyniku przeprowadzonego przewodu doktorskiego, na którym publicznie wykonał cały cykl 24 Kaprysów op. 1 Niccolò Paganiniego, otrzymał w roku 2008 stopień doktora sztuki. W 2017 został mu nadany stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Katowicach, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Poznaniu, Warszawie i Petersburgu. Do jego największych sukcesów zaliczyć można m.in.: III nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu XX wieku na III Międzynarodowym Konkursie imienia Piotra Czajkowskiego dla młodych muzyków w Petersburgu; I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu; III nagrodę i nagrodę Towarzystwa Muzycznego imienia Henryka Wieniawskiego na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym imienia Zdzisława Jahnkego w Poznaniu; I wyróżnienie (VI miejsce) na II Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo imienia Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Kwalifikując się do największych konkursów skrzypcowych, brał udział w Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursie imienia Georga Kulenkampffa w Kolonii, Konkursie imienia Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursie imienia Niccolò Paganiniego w Genui. Był także finalistą Konkursu imienia Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz Plebiscytu na Człowieka Roku Ziemi Gliwickiej.

Jako solista występował na renomowanych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, takich jak: Schleswig-Holstein Musik Festival, Kammermusik Podium Braunschweig, Dni Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Mistrzowie Wiolinistyki w Zielonej Górze.

Koncertował z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Zabrzańskiej, Zielonogórskiej, Szczecińskiej, Hamburger Symphoniker, Symphonieorchester Bern, Gliwicką oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover, Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Kirovogradzie, a także Europejską Studencką Orkiestrą Symfoniczną. Z tą ostatnią, pod dyrekcją Maestro Marka Pijarowskiego, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, wykonał w salach koncertowych Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.

Na potrzeby Programu II Polskiego Radia dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego, a w 2016 roku nakładem wydawnictwa Wratislavia Productions ukazała się jego płyta CD z muzyką kompozytorów polskich Paderewski / Gąsieniec / Stolpe.

Od ukończenia studiów związany zawodowo z macierzystą uczelnią: pełni funkcję adiunkta w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prowadzi klasę skrzypiec.

aktualizacja: 2018 (wa)