Polmic - FB

kompozytorzy (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z

Dagmara Jack,

kompozytorka; ur. 29 lutego 1984, Katowice. Pochodzi z rodziny mieszanej polsko-nigeryjskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia. Od 1997 roku kształciła się w zakresie kompozycji pod kierunkiem Aleksandra Lasonia. W 2001 rozpoczęła studia w Musik-Akademie der Stadt Basel w klasie kompozycji Hanspetera Kyburza i Rolanda Mosera. Następnie studiowała w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie pod kierunkiem Enna Poppego.

Dagmara Jack doskonaliła swoje umiejętności również na wielu kursach muzycznych, takich jak: Kurs dla Młodych Kompozytorów w Jeleniej Gorze pod kierunkiem Stanisława Moryty, Kurs Muzyki Elektroakustycznej „Acanthes” zorganizowany przez IRCAM w Krakowie, Letnia Akademia Muzyki w Krakowie pod kierunkiem Marka Stachowskiego, Kurs „Ictus Seminar” z zespołem Ictus w Brukseli, Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie. Pobierała też lekcje u m.in. Jonathana Harvey’a, Tristana Muraila i Thomasa Kesslera.

W wieku 13 lat otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Patri Patriae” w Katowicach na utwór dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za Post tenebras lux na dwa klarnety, fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, dwie wiolonczele i kontrabas (1998). W 2000 otrzymała Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Crescendo” w Tarnowie za Wind-Oak-Quintet na kwintet dęty (2000), zaś w 2001 – I nagrodę oraz nagrodę specjalną dla młodego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Elektroakustycznej „Musica Nova 2001” w Pradze za Raasz II na taśmę i sopran (2001).

Kompozytorka została stypendystką Fundacji Lyra (Zurych), Thyll–Dürr (Zurych) oraz Vera & Oscar Ritter Stiftung (Hamburg).

W 2001 jej utwór Luminescence na obój, skrzypce, altówkę i perkusję miał swoje prawykonanie podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”. Kompozycje Dagmary Jack znalazły się również w programie polskich festiwali Forum Muzyki Współczesnej i i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Były emitowane w radiu, np. Radio Katowice, czeskie Radio Vltava, Co-op Radio w Vancouver (Kanada).

Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Tworzy głównie muzykę w stylu trip-hop / electronic pod pseudonimem Daarien; nawiązuje do twórczości takich wykonawców, jak np. Massive Attack, Björk czy Portishead. Interesuje ją muzyka w świecie wirtualnym oraz koncerty w Metaverse.

Dagmara Jack była członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Obecnie należy do Beatclub, zrzeszającego producentów muzycznych.

aktualizacja: 2005 (Zespół POLMIC), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

kompozycje

Post tenebras lux na dwa klarnety, fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, dwie wiolonczele i kontrabas (1998)
Exorcisms na bas i orkiestrę * (1999)
Wind-Oak-Quintet na kwintet dęty (2000)
Raasz II na taśmę i sopran (2001)
Luminescence na obój, skrzypce, altówkę i perkusję (2001)
Satyamangalam na taśmę (2001)
Trwałość pamięci, tryptyk na kontrabas solo * (2001)
Siis na flet piccolo, flet, czelestę i czworo skrzypiec (2002)
Via lasciva na 2 soprany, mezzosopran, obój, 2 wiolonczele i delay (2003)
Nyd na waltornię i live electronics (2003)
Les Trajectoires na wielką orkiestrę symfoniczną (2003)
Fragile na fortepian (2003)
Sinus iridum na zespół kameralny (2003)
Mare imbrium na zespół kameralny (2003)
L’ombre, l’image et le silence na aktora, video, zespół kameralny i live electronics (2004)
Fragile II na fortepian i taśmę (2005)